عصر بازار

۶۵ درصد مشاغل پول‌ساز مالیات نمی‌دهند

عصر اعتبار- در هشت ماهه امسال حقوق‌بگیران بخش دولتی و خصوصی ۲۳ هزار میلیارد تومان مالیات داده‌اند اما ۱۰۱ هزار پزشک، دندانپزشک و مشاور خانواده از پرداخت مالیات فرار کرده‌اند.

۶۵ درصد مشاغل پول‌ساز مالیات نمی‌دهند
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از تجارت نیوز، پس از ابلاغیه‌های مختلف سازمان امور مالیاتی که علاوه‌بر جامعه پزشکی، دیگر صنف‌ها ازجمله وکلا و مشاوران خانواده را مکلف به ثبت‌نام در سامانه امور مالیاتی و اخذ کد رهگیری مالیاتی می‌کرد، در قانون بودجه سال 1398 نیز بند (ک) تبصره 6 این قانون پزشکان را مکلف به پرداخت مالیات می‌کرد.

  پس از آن، سازمان امور مالیاتی طی دستورالعملی در تاریخ 31 اردیبهشت سال 1398 به منظور اتخاذ رویه واحد در اجرای مقررات بند (ک) تبصره (6) قانون بودجه سال 1398 مقرر کرد تمام مراکز درمانی اعم از دولتی، خصوصی، وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی، نیروهای مسلح، خیریه‌ها و شرکت‌های دولتی مکلف به اجرای مقررات بند (ک) تبصره (6) قانون مذکور هستند.

  اما ظاهرا این تکلیف قانون چندان تاثیری بر فعالیت پزشکان شاغل در بخش خصوصی و مطب‌ها نداشت و در قانون بودجه سال 1399 نیز قانونگذار بار دیگر این صنف را مکلف کرد از پایانه فروشگاهی استفاده کنند. این تکلیف قانونی در «بند (ز)» قانون بودجه سال 1399 آمده است. طبق این بند قانونی، «کلیه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز فعالیت آنها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران و سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی ایران صادر می‌شود و کلیه اشخاص شاغل در کسب‌وکارهای حقوقی اعم از وکالت و مشاوره حقوقی و خانواده، مکلفند در چارچوب آیین‌نامه تبصره (21) ماده (169) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 1366 و اصلاحات و الحاقات بعدی از پایانه فروشگاهی استفاده کنند.»

  ابلاغ این قوانین مالیاتی درحالی است که بررسی‌های دیوان محاسبات از تفریغ بند (ز) قانون بودجه سال 1399 نشان می‌دهد تا پایان سال 1399 از کل 155هزار و 572 مشمول در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، وکلا و مشاوران خانواره شاغل در بخش خصوصی تنها 54 هزار و 490 نفر در سامانه امور مالیاتی ثبت‌نام کرده و کد رهگیری دریافت کرده و 101 هزار و 82 نفر حتی به سامانه هم مراجعه نکرده‌اند. دیوان محاسبات در گزارش تفریغ بودجه متذکر شده ثبت‌نام در سامانه به معنی پرداخت مالیات نیست و چه‌بسا کسانی هم در این صنف‌ها باشند که کد رهگیری دریافت کرده اما بنا به دلایلی از پرداخت مالیات فراری هستند. به‌عبارتی براساس گزارش دیوان محاسبات، 65 درصد شاغلان مشاغل پول‌ساز از دادن مالیات فراری هستند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی