عصر بازار

زنگ خطر اقتصاد چین به صدا در آمد

عصر اعتبار- مشکلات بدهی یک توسعه‌دهنده املاک بزرگ چینی اکنون به بخش فولاد که شریان اصلی موتور صنعتی این کشور است سرایت کرده و به سایر بخش‌های حیاتی دومین اقتصاد بزرگ جهان نیز نفوذ می‌کند.

زنگ خطر اقتصاد چین به صدا در آمد
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از کالاخبر، گسترش بحران ترازنامه در شرکت‌های املاک و مستغلات هشداری برای سیاست‌گذاران است. نوسان در دارایی صنعت فولاد می‌تواند عواقب قابل‌توجهی برای اقتصاد چین داشته باشد زیرا سیمان، شیشه و لوازم‌ خانگی نیز در برابر کاهش تقاضا آسیب‌پذیر هستند.

  در حال حاضر، به دلیل کاهش تقاضای فعالیت‌های ساختمانی که بیش از نیمی از مصرف فلز را تشکیل می‌دهند، قیمت فولاد نسبت به بالاترین رکورد خود در اوایل سال جاری کاهش یافته و قیمت سهام فولادسازان نیز آسیب دیده است.

  حساسیت شدید فولاد به افت و خیزها در ساخت‌وساز و تولید، آن را به زنگ خطری برای اقتصاد چین تبدیل می‌کند که از سه ماهه دوم شروع به کاهش کرده است. شرکت‌های فولادی نیز کارفرمایان بزرگی هستند که از زنجیره تامین گسترده‌ای پشتیبانی می‌کنند.

  یک تاجر فولاد مستقر در پکن گفت: «همچنان بلاتکلیفی بازار املاک و مستغلات در سال 2022 ادامه خواهد داشت و انتظار نمی‌رود این وضعیت 6 تا 12 ماه دیگر کاملا معکوس شود».

  شروع ساخت‌وسازهای جدید بر اساس سطح زمین نسبت به یک سال قبل از ماه جولای (طولانی‌ترین دوره کاهش از سال 2015) کاهش یافته و کاهش رشد در بخش املاک و مستغلات، تولید ماهانه فولاد خام چین را از سپتامبر تاکنون بیش از 20 درصد کاهش داده است.

  در سه ماهه پایانی سال 2021، بازار املاک ضربه بیشتری خورد و انتظار می‌رود تقاضا برای خانه در سال 2022 کاهش بیشتری پیدا کند.

  صنعت فولاد بهترین عملکرد در کل اقتصاد چین در سه فصل اول سال 2021 را ارائه کرد، به‌طوری‌که 28 کارخانه بزرگ فهرست شده چین بیش از 106 میلیارد یوان (16.61 میلیارد دلار) سود خالص کسب کردند که 174 درصد نسبت به سال قبل و 129 درصد افزایش بیشتر نسبت به قبل از همه‌گیری سال 2019 داشت.

  بخش‌های مرتبط با املاک بزرگترین مشارکت‌کننده در اقتصاد چین هستند که 28 درصد از تولید ناخالص داخلی را در سال 2021 به خود اختصاص داده‌اند و نسبت به اوج اخیر 35 درصدی در سال 2016 کاهش یافته است.

  یک مشاور دولتی صنعت پیش‌بینی کرد که تقاضای فولاد چین در سال 2022 به دنبال کاهش 4.7 درصدی در سال جاری 0.7 درصد کاهش خواهد یافت.

  فردریک نویمن، رئیس تحقیقات اقتصاد آسیایی در بانک HSBC گفت: «ساخت‌وساز ملک، بیش از 2 دهه است که موتور اقتصاد چین محسوب می‌شود و با توجه به اینکه فعالیت ساختمانی احتمالا برای مدتی در رکود باقی خواهد ماند رشد نیز پایین می‌آید.»

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۳ سال پیش
    آرشیو
    آخرین اخبار