عصر بازار

پیش بینی تحلیلگران در نظرسنجی هفتگی

شانس صعود قیمت طلا تقویت شد

عصر اعتبار- بازار طلا سال نوی میلادی را با قدرت شروع کرد و قیمت این فلز ارزشمند در پایان هفته بالای ۱۸۰۰ دلار ماند و دورنمای کوتاه مدت را به شکل قابل ملاحظه ای خوش بینانه کرد.

شانس صعود قیمت طلا تقویت شد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، بعضی از تحلیلگران بر این باورند که طلا نیروی صعودی فنی جدیدی پیدا کرده است و همزمان، آمار اقتصادی که رشد تورم، مصرف ضعیفتر و ابهامات ژئوپلیتیکی رو به رشد را نشان می دهد، تا حدودی حمایت بنیادین برای این فلز ارزشمند فراهم کرده است. با این حال تحلیلگران دیگر می گویند انتظارات بالایی که برای افزایش سریعتر نرخهای بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا وجود دارد، از ارزش دلار پشتیبانی کرده و مانعی برای صعود قیمت طلا ایجاد می کند.

  در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، 16 نفر شرکت کردند که از میان آنها 9 نفر معادل 58 درصد به افزایش قیمت طلا و سه نفر معادل 19 درصد به کاهش قیمت طلا در هفته جاری رای دادند در حالی که چهار نفر معادل 25 درصد نظری نداشتند.

  در این بین، 928 نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران غیرحرفه ای شرکت کردند که از میان آنها 529 نفر معادل 57 درصد به افزایش قیمت طلا و 225 نفر معادل 24 درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در حالی که 174 نفر معادل 19 درصد نظری نداشتند.

  هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا با چهار دلار و 90 سنت معادل 0.3 درصد کاهش، در 1816 دلار و 50 سنت بسته شد. با این حال بهای معاملات این بازار برای کل هفته 1.1 درصد رشد داشت.

  از نظر بسیاری از تحلیلگران، تورم همچنان از قیمت طلا در سال 2022 پشتیبانی خواهد کرد. شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا که روز سه شنبه منتشر شد، نشان داد نرخ تورم در دسامبر بر مبنای سالانه هفت درصد رشد کرد که بالاترین سطح از ژوئن سال 1982 بود.

  کالین سیژینسکی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت مدیریت دارایی SIA در این باره گفت: انتظار دارم طلا تحت تاثیر تورم بالا روند صعودی ملایمی داشته باشد.

  به عقیده تحلیلگران دیگر، توانایی طلا برای صعود به بالای سطح 1815 دلار می تواند از نظر فنی روند صعودی این فلز ارزشمند را در کوتاه مدت تقویت کند. اوله هانسن، مدیر استراتژی کالا در ساکسو بانک به کیتکونیوز گفت: زمان آن فرا رسیده که طلا از محدوده مقاومتی 1830 تا 1835 دلار عبور کند. اخبار مربوط به تحکیم سیاست پولی تاثیر خود را گذاشته اند و بازار متوازنتر شده و آمادگی بیشتری برای دریافت این اخبار پیدا کرده است.

  مارک چندلر، مدیرکل شرکت "بانوک برن گلوبال فارکس" اظهار کرد که ابهامات فزاینده بازار می تواند اندکی حمایت برای طلا در کوتاه مدت فراهم کند و وی انتظار دارد قیمتها مقاومت در سطح 1830 دلار را امتحان کنند.

  با این حال همه تحلیلگران به افزایش قیمت طلا در کوتاه مدت خوش بین نیستند. نیکلاس فراپل، مدیرکل جهانی شرکت "ای بی سی بولیون" اظهار کرد: وی به نظاره نشسته است تا ببیند آیا دلار آمریکا پس از هفته پرنوسانی که سپری کرد، می تواند اندک حمایتی پیدا کند. افت اخیر دلار بیش از حد به نظر می رسد.

  دارین نیوسام، رئیس شرکت "دارین نیوسام آنالایز" اظهار کرد: درباره طلا نظر خنثی دارد زیرا به نظر می رسد قیمتها منتظر وقوع اتفاقی هستند است. وی نشانه هایی را می بیند که بازار طلا توجه زیادی به ابهامات ژئوپلیتیکی در اروپای شرقی دارد. نیوسام گفت: بازار به تماشای وضعیت سیاسی جهانی نشسته است. طلا منتظر است ببیند روسیه چه اقدامی علیه اوکراین انجام می دهد. وی پیش بینی کرد اونس طلا  بین 1833 تا 1781 دلار معامله خواهد شد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۳ سال پیش
    آرشیو