عصر بازار

رکورد تورم انگلیس بعد از ۳۰ سال شکست

عصر اعتبار- آمارهای رسمی امروز (چهارشنبه) نشان داد که تورم قیمت مصرف‌کننده بریتانیا در دسامبر بیش از حد انتظار و به ۵.۴ درصد افزایش یافت که بالاترین رقم در ۳۰ سال گذشته است و فشار بر بانک مرکزی انگلیس برای افزایش مجدد نرخ بهره در ماه آینده را افزایش داد.

رکورد تورم انگلیس بعد از ۳۰ سال شکست
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده‌اند که نرخ سالانه شاخص قیمت مصرف‌کننده در دسامبر از 5.1 درصد نوامبر به 5.2 درصد در دسامبر افزایش می‌یابد.

  افزایش شاخص قیمت مصرف‌کننده  به بالاترین حد خود از مارس 1992 بر بسیاری از کالاها و خدمات تاثیر خواهد گذاشت.

  بانک مرکزی انگلیس ماه گذشته به اولین بانک مرکزی بزرگ جهان تبدیل شد که نرخ‌های بهره را از زمان شروع همه‌گیری کووید 19 افزایش داد.

  افزایش تورم به یک مشکل سیاسی دولت نخست‌وزیر، بوریس جانسون تبدیل شده است که با تقاضا برای جبران افزایش 50 درصدی قیمت‌های انرژی خانگی در آوریل امسال مواجه است.

  شرکت بی‌اوئی پیش‌بینی می‌کند که شاخص قیمت مصرف‌کننده در آوریل به بالاترین حد خود در 30 سال اخیر یعنی حدود 6 درصد خواهد رسید زیرا به دلیل افزایش قبوض انرژی، بیش از دو

  سال طول می‌کشد تا شاخص قیمت مصرف‌کننده به هدف 2 درصدی خود بازگردد بازارهای مالی احتمال می‌دهند که شرکت بی‌اوئی دوباره نرخ‌ها را در 3 فوریه افزایش دهد.

  ارقام روز چهارشنبه نشان داد که شاخص قیمت مصرف‌کننده به استثنای قیمت‌های مواد غذایی، انرژی و دخانیات در دسامبر از 3.9 درصد در نوامبر به رکورد 4.2 درصد افزایش یافته است.

  معیار قدیمی‌تر تورم قیمت خرده‌فروشی است که هنوز به‌طور گسترده توسط دولت و مشاغل استفاده می‌شود از بالاترین رقم 30 ساله 7.1 درصدی در نوامبر به 7.5 درصد در دسامبر افزایش یافت.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۳ سال پیش
    آرشیو
    آخرین اخبار