عصر بازار

نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد

بارقه جدید امید به صعود قیمت طلا

عصر اعتبار- نتیجه نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد صعود طلا به بالاترین سطح دو ماه گذشته، خوش بینی قابل توجهی را در میان تحلیلگران وال استریت و سرمایه گذاران خُرد به وجود آورده است و بعضی از آنها انتظار دارند قیمت این فلز ارزشمند در کوتاه مدت به ۱۸۵۰ دلار صعود کند.

بارقه جدید امید به صعود قیمت طلا
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، این نظرسنجی نشان داد خوش بینی در میان سرمایه گذاران خُرد به بالاترین حد از اواسط نوامبر رسیده که آخرین باری بود که قیمت طلا در سطوح فعلی بود. در این بین، خوش بینی در میان تحلیلگران بازار هم به بالاترین حد از ماه مه سال 2018 رسیده است. تحلیلگران اظهار کردند طلا توجه زیادی را جلب کرد زیرا سرمایه گذاران به تهدید تورم رو به رشد، نوسان رو به رشد بازارهای سهام و ابهامات ژئوپلیتیکی معطوف شدند.

  در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، 18 نفر شرکت کردند که از میان آنها 16 نفر معادل 89 درصد به افزایش قیمت طلا و دو نفر معادل 11 درصد به کاهش قیمت طلا در هفته جاری رای دادند. در رای گیری هفته جاری هیچ کس نظر خنثی نداشت.

  در این بین، 1134 نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران خُرد شرکت کردند که از میان آنها 801 نفر معادل 71 درصد به افزایش قیمت طلا و 197 نفر معادل 17 درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در حالی که 136 نفر معادل 12 درصد نظری نداشتند.

  نه تنها سرمایه گذاران به افزایش قیمت طلا در هفته جاری به میزان قابل توجهی خوش بین شده اند بلکه شمار مشارکت آنها در جدیدترین نظرسنجی کیتکونیوز به بالاترین حد از اواسط نوامبر رسید. این دورنمای خوش بینانه در حالی مطرح شد که قیمت طلا معاملات هفته گذشته را بالای سطح 1830 دلار به پایان برد. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا 10 دلار و 80 سنت معادل 0.6 درصد کاهش یافت و در 1831 دلار و 80 سنت بسته شد اما برای کل هفته 0.8 درصد رشد نشان داد که دومین رشد هفتگی متوالی این فلز ارزشمند بود.

  اگرچه طلا از اوج قیمتی که ابتدای هفته داشت، فاصله گرفت اما بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند قیمت طلا در کوتاه مدت حمایت شود. اوله هانسن، مدیر استراتژی کالای ساکسو بانک گفت: هر چند احتمال این وجود دارد که طلا پیرامون سطح 1830 دلار تحکیم شود اما انتظار قیمتهای بالاتر را دارد. وی گفت: با توجه به رفتار بازارهای سهام و تاب آوری طلا در برابر افزایش بازده واقعی، تصور می کنم این فلز ارزشمند می تواند سطح 1850 دلار را شکسته و رکورد بالای سال 2021 را به چالش بکشد.

  از نظر بسیاری از تحلیلگران، بزرگترین عامل تاثیرگذار بر قیمت طلا، سیاست پولی فدرال رزرو است که به نظر می رسد هر روز تهاجمی تر می شود. با این حال بعضی از تحلیلگران می گویند انتظارات بازار درباره افزایش نرخهای بهره کمی داغ شده و بانک مرکزی آمریکا در نشست سیاست پولی هفته جاری ممکن است انتظارات مذکور را پس بزند. آدریان دی، رییس شرکت مدیریت دارایی آدریان دی اظهار به کیتکونیوز گفت: انتظار دارد سیاست پولی برای طلا مثبت بماند.

  البته همه تحلیلگران نسبت به افزایش قیمت طلا خوش بین نیستند. یک تحلیلگر گفت: اگرچه بانک مرکزی از منحنی تورم عقب مانده است، نرخهای بهره واقعی بالاتر می روند و این وضعیت، فضای خوبی برای طلا نخواهد بود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۳ سال پیش
    آرشیو