عصر بازار

ضرورت شناسایی مسببان رشد نقدینگی

عصر اعتبار- مدیر گروه اقتصاد کلان اندیشکده ایتان گفت: موضوع اصلی در نظام بانکی تورم است و ریشه اصلی تورم رشد فزاینده نقدینگی است و با این فرض، تسهیلات بانکی اصلی‌ترین کانال خلق پول است.

ضرورت شناسایی مسببان رشد نقدینگی
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، پوریا فتحعلی افزود: اگر به دنبال شفافیت و نظارت عمومی بر پرداخت تسهیلات هستیم باید مسببان رشد نقدینگی شناسایی شوند که بانک‌ها، دولت و صندوق بازنشستگی هستند و در ادامه عملیات فرابودجه ای دولت شفاف شود.

  وی ادامه داد: از ابتدای سال 97 که بانک‌ها مکلف به افشای اطلاعات شدند این افشای لیست به این صورت بود که اطلاعات در مجموع افشا نمی‌شد یا به صورت مخدوش و ناقص منتشر می‌شد بنابراین وزیر اقتصاد در دولت وقت در نخستین اقدام صورت‌های مالی بانک‌های دولتی را منتشر کرد و سپس بانک مرکزی را موظف به انتشار اسامی بدهکاران کلان بانکی کرد.

  این کارشناس با بیان اینکه ناترازی در اقتصاد به نظام بانکی سرریز می‌شود، گفت: برای مثال در شرکت‌هایی همچون ایران‌خودرو و سایپا که کالاهای آنها قیمت‌گذاری می‌شود و درنتیجه متضرر می‌شود زیان توسط شبکه بانکی با پرداخت تسهیلات جبران می‌شود.

  وی تاکید کرد: ناترازی دولت در اقتصاد به سیستم بانکی منتقل می‌شود و درنتیجه تورم افزایش می‌یابد و انتشار لیست بدهکاران بانکی گویای این مطلب است که ناترازی از کجا و چگونه وارد کشور می‌شود.

  فتحعلی با ارائه گزارشی از جزئیات تسهیلات پرداختی ابربدهکاران گفت: 773 هزار میلیارد تومان تسهیلات بدهکاران بانکی بازگشت نشده که از این میزان 20 درصد مربوط به تسهیلات شرکت‌های دولتی عمده همچون شرکت ملی نفت، شرکت پالایش و پخش است. همچنین 20 درصد بدهی‌ها مربوط به شرکت‌های سهام عدالت، 17 درصد صندوق‌های بازنشستگی، 11 درصد خود شرکت‌ها به تنهایی و 10 درصد شرکت‌هایی با مداخله قیمتی دولت برای جبران ضرر و چهار درصد شرکت‌های زیرمجموعه نهادهای انقلابی است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۳ سال پیش
    آرشیو