عصر بازار

نرخ تورم در زیمبابوه از ۱۹۱ درصد گذشت

عصر اعتبار- در حالی که نرخ تورم در زیمبابوه از ۱۹۱ درصد گذشته است بانک مرکزی این کشور به منظور مهار تورم قصد دارد نرخ بهره بانکی را سه رقمی کند.

نرخ تورم در زیمبابوه از ۱۹۱ درصد گذشت
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۷ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، بانک مرکزی زیمبابوه قصد دارد برای مهار تورم فزاینده در این کشور نرخ بهره بانکی را به 190 درصد افزایش دهد که بالاترین نرخ بهره بانکی در جهان خواهد بود. این کار با هدف کاهش تقاضا برای دریافت وام به منظور فعالیت‌های سفته بازی انجام می‌گیرد.

  جدیدترین آمار منتشر شده از سوی دولت زیمبابوه نشان می دهد نرخ تورم در این کشور طی ماه ژوئن به 191.6 درصد رسیده است.

  افزایش نرخ بهره بانکی یکی از اقداماتی است که دولت برای مقابله با کاهش شدید ارزش پول ملی این کشور انجام خواهد داد. امرسون منانگاوا رئیس جمهور زیمبابوه گفته است دولتش گام‌هایی را برای مهار تورم و مقابله با افزایش قیمت کالاهای اساسی برخواهد داشت.

  در حال حاضر نرخ بهره بانکی در این کشور 80 درصد است. یک مقام بانکی این کشور با اشاره به تصمیم دولت برای افزایش نرخ بهره به 190 درصد گفت: ما تصمیم گرفته ایم درد ناشی از این کار بزرگ را تحمل کنیم. با اجرای یک سیاست پولی تهاجمی و افزاش شدید نرخ بهره، ثبات را به بازار برمی گردانیم.

  وی افزود با هدف حمایت از بخش کشاورزی نرخ بهره کمتری برای وام های اعطایی به کشاورزان درنظر گرفته شده است. نرخ سود سپرده نیز برای حفظ سپرده های مردم در بانک ها افزایش خواهد یافت.

  بانک مرکزی زیمبابوه نرخ تورم 160 درصدی را برای سال جاری پیش بینی کرده است. پیش بینی‌های اولیه این بانک از تورم 25 تا 35 درصدی زیمیابوه طی این سال خبر می داد. پیش بینی رشد اقتصادی این کشور نیز از 5.5 درصد به 3.5 درصد کاهش یافته است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی