عصر بازار

تورم، روپیه را به نابودی کشاند

عصر اعتبار- روپیه هند برای دومین جلسه متوالی به دلیل نگرانی‌های مداوم در مورد افزایش تورم و رشد ضعیف به پایین‌ترین سطح خود رسید. این نزول در حالی بود که بانک مرکزی هند، دلار آمریکا را برای محدود کردن ضرر فروخت.

تورم، روپیه را به نابودی کشاند
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۰۹ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، روپیه در روز گذشته به پایین‌ترین حد خود یعنی 78.97 در برابر دلار رسید و این ارز در روز سه‌شنبه نیز 78.77 بسته شده بود.

  تحلیل‌گران و معامله‌گران معتقدند که بانک مرکزی هند (RBI) می‌تواند از مداخله در بازار نقدی استفاده بیشتری کند یا ممکن است تصمیم بگیرد که روپیه با توجه به عوامل بنیادی اقتصاد کلان تضعیف شود.

  روپیه تاکنون در سال جاری بیش از 6 درصد در برابر دلار آمریکا از دست داده است و تحلیل‌گران بر این باورند که احتمالا این ارز بیشتر تضعیف خواهد شد.

  تحلیلگران ام‌کی ولث منیجمنت (Emkay Wealth Management) می‌گویند: «روپیه هند عمدتا تحت تاثیر خارج کردن وجوه FII از بازار سهام، افزایش قیمت نفت خام، بدتر شدن تراز تجاری و تقویت دلار آمریکا قرار گرفته است.»

  بیزنس گزارش کرد، سرمایه‌گذاران نهادی خارجی تاکنون در سال 2022 سهام محلی به ارزش 28.4 میلیارد دلار و اوراق قرضه به ارزش 2.3 میلیارد دلار را واگذار کردند.

  با بازگشت نگرانی‌ها در مورد قیمت بالای نفت و تورم، سهام هند پس از یک رالی 4 جلسه‌ای سقوط کرد.

  در روز گذشته ارزها و سهام آسیایی سقوط کردند زیرا داده‌های ضعیف اقتصادی ایالات‌متحده احساسات ریسک را کاهش و خوش‌بینی‌ها در مورد کاهش برخی محدودیت‌های کووید-19 در چین بازار را تحت‌الشعاع قرار داد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی