عصر بازار

نرخ بیکاری در بهار تک رقمی ماند

عصر اعتبار- بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری جمعیت ١٥ ساله و بیشتر در بهار ١٤۰١ رقم ٩,٢ درصد بوده است.

نرخ بیکاری در بهار تک رقمی ماند
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از فارس، مرکز آمار ایران اعلام کرد: در بهار ١٤۰١، به میزان ٤۰,٩ درصد جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٤۰۰) ۰.٥ درصد کاهش یافته است.

  نتایج طرح آمارگیری نیروی کار بهار ١٤۰١ منتشر شد. بررسی نرخ بیکاری افراد ١٥ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ٩,٢ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل ( بهار ١٤۰۰) ، ۰.٤ درصد افزایش یافته است.

  در بهار ١٤۰١، به میزان ٤۰,٩ درصد جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٤۰۰) ۰.٥ درصد کاهش یافته است.

  جمعیت شاغلین ١٥ ساله و بیشتر در این فصل ٢٣ میلیون و ٥٧٨ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ٩٨ هزار نفر کاهش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در بهار ١٤۰١، بخش خدمات با ٥١,٢ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ٣٢.٧ درصد و کشاورزی با ١٦.۰ درصد قرار دارند.

  نرخ بیکاری جوانان ١٥ تا ٢٤ ساله حاکی از آن است که ٢٤,۰ درصد از فعالان این گروه سنی در بهار ١٤۰١ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٤۰۰) ١.٩ درصد افزایش یافته است.

  بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ١٨ تا ٣٥ ساله نیز نشان می‌دهد که در بهار ١٤۰١، ١٦,٦ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به بهار ١٤۰۰، به میزان ١.۰ درصد افزایش یافته است.

  بررسی سهم جمعیت دارای اشتغال ناقص جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که در بهار ١٤۰١، ٩,٧ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ٤٤ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ٤۰.٣ درصد از شاغلین ١٥ ساله و بیش‌تر، بیش از ٤٩ ساعت در هفته کار کرده‌اند. برای مشاهده اطلاعات تفصیلی به فایل پیوست مراجعه کنید.

  خاطر نشان می‌سازد اطلاعات نتایج طرح مذکور به­ صورت تفصیلی به­ زودی در درگاه ملی آمار به نشانی www.amar.org.ir قابل دسترس خواهد بود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی