عصر بازار

افزایش خطر رکورد اقتصادی در منطقه یورو

عصر اعتبار- تحلیلگران منطقه یورو به کمبود گاز و تورم بالا به عنوان محرک‌های اصلی رکود اشاره کردند.

افزایش خطر رکورد اقتصادی در منطقه یورو
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۱:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایبنا، اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی بلومبرگ روز سه‌شنبه هشدار دادند که خطر رکود در منطقه یورو در حال افزایش است و کمبود گاز طبیعی و همچنین میزان بی سابقه تورم را به عنوان عوامل اصلی ذکر کردند. احتمال رکود اقتصادی از 30 درصد در نظرسنجی قبلی تا 45 درصد و قبل از آغاز حمله روسیه به اوکراین که منجر به تحریم مسکو شد، تا 20 درصد بوده که جریان ارسال انرژی روسیه را به آلمان کاهش می دهد.

    به گفته یک استراتژیست: رکود اقتصادی را بر اساس تحریم نفتی قبلی و تأثیر افزایش قیمت ها بر صنعت فرض می‌کنیم. این کارشناس افزود: در حال حاضر اقتصاد آلمان کند شده و این روند به وضوح نزولی است. افزایش هزینه‌های زندگی در سراسر اروپا بر کسب‌وکارها و مصرف کنندگانی که به تازگی شروع به بازگشت به مخارج و ظرفیت‌های تولید قبل از همه‌گیری کرده بودند، آسیب می زند.

    در عین حال، کاهش محموله های گاز طبیعی روسیه تهدیدی برای تامین انرژی در زمستان است. تحلیل گران، تورم منطقه یورو را در سه ماهه جاری در اوج خود پیش بینی می کنند. پیش‌بینی‌های تورم از نظرسنجی قبلی افزایش یافته، اگرچه انتظار می‌رود رشد قیمت همچنان به هدف 2 درصدی بانک مرکزی اروپا در سال 2024 کاهش یابد. به گفته اقتصاددانان منطقه یورو به احتمال زیاد در نیمه دوم سال جاری وارد یک رکود خفیف خواهد شد، اما این برای بازگشت تورم به هدف مورد نظر کافی نخواهد بود و بانک مرکزی اروپا را در مسیر افزایش تدریجی نرخ بهره قرار می دهد.

    برچسب ها
    پورسعید خلیلی