عصر بازار

دلار جهانی از رکورد ۲۰ ساله فاصله گرفت

عصر اعتبار- در روز چهارشنبه و در آستانه نشست سیاست‌گذاری فدرال رزرو آمریکا که در آن بانک مرکزی انتظار می‌رود برای مهار تورم فزاینده، نرخ‌ها را ۷۵ واحد پایه دیگر افزایش دهد، دلار از بالاترین سطح ۲۰ سال اخیر فاصله گرفت.

دلار جهانی از رکورد ۲۰ ساله فاصله گرفت
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، امروز تلاطم در بازارهای ارز بسیار کم بود زیرا معامله‌گران منتظر اعلام نرخ بهره فدرال رزرو هستند.

  بازارهای پول پیش‌بینی‌ کردند که فدرال رزرو نرخ‌ها را 75 واحد پایه (bps) افزایش می‌دهد و احتمال افزایش 100 واحدی نیز وجود دارد. معامله‌گران انتظار دارند که فدرال رزرو تا پایان سال نرخ را به 3.4 درصد برساند تا به بازگشت تورم به هدف کمک کند.

  پیش‌بینی روی افزایش‌های بیش از حد نرخ‌ها باعث شد تا در اوایل این ماه شاخص دلار به بالاترین سطح خود تقریبا طی 20 سال گذشته و رقم 109.29 برسد و در حال حاضر 2.3 درصد در ماه جولای افزایش یافته است.

  یورو 0.3 درصد بالاتر رفت و به 1.0144 دلار رسید اما نتوانست بخش عمده‌ای از افت 1.0 درصدی روز سه‌شنبه را جبران کند که بزرگترین سقوط آن در بیش از دو هفته گذشته پس از تشدید نگرانی‌ها از رکود اقتصادی اروپا با کاهش بیشتر عرضه گاز به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم یک است.

  کالین آشر، اقتصاددان ارشد در میزوهو در یادداشتی گفت: ما انتظار داریم که یورو در حالی که قیمت بنزین در این حد بالا باقی بماند با مشکل روبرو شود.

  در همین حال، دلار استرالیا 0.2 درصد کاهش یافت و به 0.6926 دلار رسید، حتی در حالی که تورم اصلی سالانه به 4.9 درصد در ژوئن رسید که بسیار بالاتر از هدف بانک مرکزی استرالیا بود.

  معامله‌گران اکنون با احتمال 86 درصدی افزایش 50 واحدی نرخ بهره توسط بانک مرکزی استرالیا در هفته آینده و 14 درصد از افزایش متوسط ‌25 واحدی قیمت‌گذاری می‌کنند.

  دلار در 137 ین ثابت و در برابر فرانک سوئیس در 0.9628 بود. در ارزهای رمزنگاری شده، بیت‌کوین در 21هزار و 410 دلار ثابت بود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی