عصر بازار

امیدی به صعود طلای جهانی هست؟

عصر اعتبار- تحلیلگران عنوان کردند: آنچه طلا در دو هفته آینده انجام می‌دهد برای قیمت‌های پایان سال بسیار مهم است و همه نگاه‌ها به آخرین آمار اشتغال و تورم معطوف است، زیرا طلا در بحبوحه تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی و تشدید نوسانات بازار نشانه‌های امیدوارکننده‌ای را نشان می‌دهد.

امیدی به صعود طلای جهانی هست؟
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، قیمت طلا پیش از تعطیلی بازار به 1661 دلار و 10 سنت رسید و بهای طلا در بازار معاملات آتی آمریکا نیز به 1662 دلار و 10 سنت رسید. طلا در اواسط هفته با افزایش قیمت‌ها از پایین‌ترین سطح 2.5 ساله و رسیدن به سطح 1700 دلار در هر اونس، شاهد رشد کلیدی بود.

  البته طلا یک تغییر کلیدی داشت. با نگاهی به نمودار طلا، این بسیار مثبت است.  فرانک چولی، استراتژیست ارشد بازار RJO Futures به کیتکو نیوز گفت: ما از یک روند کوتاه مدت به سمت پایین، به سمت بالا حرکت می‌کنیم. چولی افزود: اگر بازار طلا بتواند به بالای 1700 دلار بازگردد، روند صعودی حاصل خواهد شد و حرکت به 1740 دلار امکان‌پذیر خواهد بود.

  مایکل بوتروس، استراتژیست DailyFX اظهار کرد: کاهش شدیدتر زیر 1600 دلار می‌تواند عاملی برای فروش قابل توجه‌تری به 1290 دلار باشد.

  بوتروس به کیتکو نیوز گفت: اگر قیمت طلا بتواند به بالای 1706 دلار برسد، می‌توانیم این شکست را از بین ببریم اما این حرکت بالاتر باید طی دو هفته آینده اتفاق بیفتد. در غیر این صورت، روند نزولی حاکم خواهد شد. بوتروس خاطرنشان کرد: آنچه در دو هفته آینده از نظر قیمت اتفاق می‌افتد بسیار مهم است. سرعت و بزرگی فوق‌العاده افزایش نرخ بهره فدرال رزرو فشار زیادی بر طلا وارد می‌کند.

  تنش‌های ژئوپلیتیکی می‌تواند یکی از محرک‌های کوتاه‌مدت باشد که طلای بالای 1700 دلار به دست می‌آورد. در آخرین تحولات، روسیه چهار منطقه در جنوب شرقی اوکراین را الحاق کرد و قول داد از همه ابزارهای لازم برای دفاع از این سرزمین استفاده کند.

  بارت ملک، رئیس استراتژی کالای جهانی TD Securities گفت: با این حال، یادآوری این نکته ضروری است که هرگونه افزایش ژئوپلیتیکی در طلا احتمالاً موقتی است. او گفت: هر زمان که خطر ژئوپلیتیکی افزایش می‌یابد، حداقل یک روند صعودی موقتی وجود دارد اما با توجه به وضعیت سیاست پولی، تغییر روند نزولی کلی طلا دشوار خواهد بود.

  ملک خاطرنشان کرد: در نهایت، دلار آمریکا به قوی‌بودن خود ادامه می‌دهد. چشم‌انداز تغییر نکرده است، فدرال رزرو به افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی