عصر بازار

نقدینگی جذب شده از طریق انتشار اوراق، منفی شد

عصر اعتبار- خزانه داری کل کشور در مقابل انتشار ۵۰ هزار و ۳۰۳ میلیارد تومان اوراق از ابتدای سال تا هفته نخست مهر ماه، مبلغ ۹۳ هزار و ۱۴۶ میلیارد تومان برای تسویه اصل و سود اوراق امسال پرداخت کرده و بر این اساس مجموع نقدینگی جذب شده توسط دولت از طریق انتشار اوراق نقدی، منفی است.

نقدینگی جذب شده از طریق انتشار اوراق، منفی شد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، وزارت امور اقتصادی و دارایی، در ادامه اقدامات وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تأمین مالی اقتصاد کشور با هدف کاهش تبعات تورمی، خزانه‌داری کل کشور در سال جاری نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری 19 هفته عرضه اوراق بدهی میان بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه و سه مرحله پذیره نویسی اوراق از طریق کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام کرد.

  بر این اساس تاکنون در مجموع 50 هزار و 303 میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق نقدی تامین مالی شده که حدود 35 درصد آن از طریق بازار پول و 65 درصد از طریق بازار سرمایه تامین شده است.

  علاوه بر این، مبلغ 35 هزارمیلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی نیز منتشر شده که به مرور توسط دستگاه‌های اجرایی به گیرندگان واگذار خواهد شد. با احتساب اسناد خزانه اسلامی، مجموع عملکرد انتشار (اعم از نقدی و غیرنقدی) تا 6 مهر ماه جاری معادل 85 هزار و 303 میلیارد تومان است.

  در مقابل مبلغ 50 هزار و 303 میلیارد تومان که از طریق انتشار اوراق نقدی از ابتدای سال 1401 تا 6 مهرماه سال جاری تامین شده، مبلغ 93 هزار و 146 میلیارد تومان توسط خزانه‌داری کل کشور به شرح جدول ذیل برای تسویه اصل و سود اوراق در سال جاری پرداخت شده است. بر این اساس مجموع نقدینگی جذب شده توسط دولت از طریق انتشار اوراق نقدی منفی است.

  1

  بر اساس این گزارش، ظرفیت‌های قانونی در سال 1401 برای انتشار اوراق مالی اسلامی با تضمین دولت مبلغ 118 هزار میلیارد تومان است که از ظرفیت مذکور، مبلغ 93 هزار و 500 میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی منتشر شده است

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۳۸۸
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۵ روز پیش
    آرشیو