عصر بازار

رئیس سازمان تجارت جهانی هشدار داد

خطر رکود بیخ گوش غول‌های اقتصادی

عصر اعتبار- رئیس سازمان تجارت جهانی (WTO) امروز(چهارشنبه) هشدار داد، همان‌طور که جنگ در اوکراین، افزایش هزینه‌های موادغذایی و سوخت و تورم فزاینده چشم‌انداز جهانی را مختل می‌کند، چندین اقتصاد بزرگ با خطر واقعی رکود مواجه هستند.

خطر رکود بیخ گوش غول‌های اقتصادی
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا،  اوکونجوایویلا، مدیر کل سازمان تجارت‌جهانی در حاشیه نشست رهبران گروه 20 در بالی اندونزی به رویترز گفت: این ممکن است همه جا اتفاق نیفتد اما چندین کشور کلیدی در معرض خطر سقوط به رکود هستند. البته تاثیر آن برای بازارهای نوظهور و کشورهای فقیر که به تقاضای خارجی کشورهای توسعه یافته برای بهبود نیاز دارند، می‌تواند بسیار مهم باشد.

  این نهاد تجاری مستقر در ژنو در ماه گذشته پیش‌بینی کرد که تجارت جهانی در سال 2023 تنها یک درصد افزایش یابد که نسبت به رشد 3.5 درصدی تخمینی برای سال جاری به شدت کاهش خواهد یافت. او گفت: ابهامات زیادی وجود دارد و بیشتر خطرات مانند پیامدهای جنگ در اوکراین و مشکلات ناشی از تورم در مسیر نزولی قرار دارند.

  دومین روز از مذاکرات رهبران گروه 20 امروز(چهارشنبه) به دلیل نشست اضطراری برای بحث در مورد گزارش‌های فرود موشک در خاک لهستان مختل شد و بر عدم اطمینان در مورد پیامدهای اقتصادی جنگ در اوکراین افزود.

  بر اساس گزارش رویترز، اوکونجوایویلا گفت: از رهبران گروه 20 خواسته است تا محدودیت‌های صادرات موادغذایی را که در حال افزایش بوده و با افزایش قیمت موادغذایی به کشورهای فقیر آسیب رسانده است را لغو کنند. او بسیار امیدوار است که پیشرفتی در اصلاح سیستم حل‌وفصل اختلافات سازمان تجارت جهانی حاصل شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۳۸۸
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۵ روز پیش
    آرشیو