عصر بازار

روسیه چهارمین دارنده ذخایر فارکس شد

عصر اعتبار- بر اساس محاسبات منتشر شده ریانووستی، روسیه در میان بزرگترین اقتصادهای جهان از نظر ذخایر ارزی به رتبه چهارم رسیده است.

روسیه چهارمین دارنده ذخایر فارکس شد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، داده‌های بانک مرکزی روسیه نشان می‌دهد که دارایی‌های روسیه در 9 ماهه سال، ازجمله دارایی‌های مسدود شده توسط غرب به دلیل تحریم‌های مرتبط با اوکراین، به 540 میلیارد دلار افزایش یافت.

  این مورد به روسیه اجازه داد تا جایگاه هند که از تابستان گذشته، چهارم بود را جابجا کند. دارایی هند تا پایان سپتامبر 532 میلیارد دلار بوده است؛ دو کشور از سال 2015 بر سر این شاخص با یکدیگر رقابت می‌کنند.

  چین با داشتن دارایی خیره‌کننده 3.193 تریلیون دلار در پایان سپتامبر سال جاری، رهبری همیشگی خود را از نظر ذخایر بین‌المللی حفظ کرد. ژاپن با 1.238 تریلیون دلار در جایگاه دوم و سوئیس با 892 میلیارد دلار دارایی در جایگاه سوم قرار گرفت.

  بر اساس این گزارش، روند جالبی در نیمه پایین 10 کشور برتر اول مشاهده شد که در آن اقتصادهای نوظهور از همتایان خود در بازار توسعه یافته پیشی گرفتند. جایگاه هنگ کنگ با جایگاه عربستان سعودی به‌عنوان ششمین دارنده بزرگ تغییر کرد، برزیل به رتبه نهم صعود کرد و سنگاپور را به رتبه دهم کاهش داد. کره جنوبی نیز به رتبه هفتم سقوط کرد.

  آلمان و آمریکا نسبت به سال گذشته به ترتیب جایگاه‌های یازدهم و دوازدهم را حفظ کردند و فرانسه به رتبه سیزدهم صعود کرد و پس از آن ایتالیا قرار گرفت. مکزیک با سه پله صعود در رتبه 15 قرار گرفت. تایلند، بریتانیا، لهستان و جمهوری چک در رتبه 20 قرار گرفتند. این مطالعه بر اساس داده‌های بانک‌های مرکزی 90 اقتصاد بزرگ جهان تا سال 2021 انجام شد.

  نمونه نهایی شامل 50 اقتصاد با بزرگترین ذخایر بود که داده‌های خود را برای سپتامبر در اواسط نوامبر فاش کردند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی