عصر بازار

۷۷۰ هزار میلیارد تومان تراکنش‌های شاپرک در یک ماه

عصر اعتبار- مبلغ تراکنش‌های شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی کشور در هشتمین ماه سال جاری به بیش از ۷۷۰ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به مهر ماه در تعداد و ارزش ریالی به ترتیب ۰.۵۹ و ۹.۳۱ درصد رشد داشته است.

۷۷۰ هزار میلیارد تومان تراکنش‌های شاپرک در یک ماه
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایبِنا، بر اساس تازه‌ترین گزارش اقتصادی منتشرشده از سوی شاپرک، مجموع تعداد تراکنش‌های انجام شده شاپرک در آبان ماه سال جاری به 3732 میلیون عدد رسیده که ارزش این تراکنش‌ها در مجموع به بیش از 770 هزار میلیارد تومان می‌رسد که نسبت به مهر ماه معادل 0.59 درصد در تعداد و 9.31 درصد رشد در ارزش ریالی داشته است.

  البته، تعداد و مبلغ تراکنش‌های در مقایسه با سال قبل نیز 13.77 و 15.45 درصد رشد داشته و رشد اسمی ماهانه تراکنش‌های شاپرک در آبان ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته معادل 9.31 درصد بوده است.

  در آبان ماه 1401، سهم ابزارهای پذیرش اینترنتی در تراکنش‌های انجام شده 4.8 درصد و ابزار پذیرش موبایلی 2.74 درصد بوده و این در حالی است که کارت‌خوان‌های فروشگاهی 92.46 درصد از کل تراکنش‌های انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند.

  از تعداد تراکنش‌های انجام شده 89.57 درصد مربوط به خرید کالا و خدمات، 6.27 درصد مربوط به پرداخت قبض و خرید شارژ تلفن همراه و معادل 4.16 درصد مربوط به مانده‌گیری بوده است.

  همچنین، از مجموع کل تراکنش‌های انجام‌شده در آبان ماه معادل 93 درصد موفق و هفت درصد ناموفق بوده، البته تراکنش‌هایی که با سوییچ شاپرک انجام شده، 99.99 درصد موفق بوده است.

  اما از مجموع تراکنش‌های ناموفق انجام شده در این ماه، 1.18 درصد به دلیل خطای پذیرندگی، 0.09 درصد به دلیل خطای شاپرکی، 10.69 درصد به دلیل خطای صادرکنندگی، 87.37 درصد به دلیل خطای کاربری و 0.67 درصد به علت خطای کسب‌وکار بوده است.

  بر اساس این گزارش، نسبت ارزش تراکنش‌های شاپرک به نقدینگی در آبان ماه سال جاری نیز 12.88 درصد بوده و این در حالی است که نسبت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص به نقدینگی در این ماه تنها 1.64 درصد بوده است.

  بنا بر تحلیل آمارهای رسمی در آبان ماه سال‌جاری، ابزار پذیرش موبایلی با 815 تراکنش به ازای هر ابزار پذیرش موبایلی در مکان نخست قرار می‌گیرد و کارتخوان فروشگاهی با 377 تراکنش به ازای هر ابزار و پذیرش اینترنتی با 297 تراکنش به ازای هر ابزار فعال به ترتیب در مکان‌های بعدی قرار می‌گیرند.

  البته، کارتخوان‌های فروشگاهی با سهم 92.46 درصدی بیشترین تعداد تراکنش را در بین سایر ابزارهای پذیرش داشته است که ابزارهای پذیرش اینترنتی و موبایل پس از آن قرار گرفته‌اند.

  افزون بر این، متوسط تراکنش هر ابزار پذیرش شاپرکی در ماه مذکور معادل 378 تراکنش است که این تعداد نسبت به مقدار مشابه در ماه گذشته کاهش 11.54 واحدی (2.97درصدی) را تجربه کرده است. همچنین، بیشترین کاهش متوسط تعداد تراکنش مربوط به کارت‌خوان فروشگاهی بوده است.

  در بخش دیگری از آمار منتشر شده توسط شاپرک، مجموع مبلغ تراکنش‌های هر ابزار پذیرش شاپرکی و سرانه مبلغ تراکنش‌ها مشخص شده است. به گونه‌ای که ابزار پذیرش اینترنتی با تعداد 603 هزار و 402 ابزار فعال و با مجموع مبلغ تراکنش 114 هزار میلیارد تومان، سرانه مبلغی تراکنش هر ابزار اینترنتی به رقم 18.9 میلیارد تومان را به ثبت رسانده است. 

  همچنین، در ابزار پذیرش موبایلی بیش از 125 هزار ابزار فعال سیستمی بوده است که این تعداد، مجموعا 1370 میلیارد تومان تومان تراکنش داشته‌اند.

  این در حالی است که سرانه مبلغ تراکنش‌های هر ابزار پذیرش موبایلی، یک میلیارد و 93 میلیون تومان بوده است. در نهایت، در ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی مجموع مبلغ تراکنش‌ها 655 هزار میلیارد تومان بوده که این مجموع مبلغ مربوط به تعداد 9 میلیون و 159 هزار و 117 عدد ابزار کارتخوان فروشگاهی است که سرانه مبلغ تراکنش هر کارتخوان فروشگاهی نیز به رقم هفت میلیارد و 155 میلیون تومان رسیده است.

  علاوه بر این، بررسی اطلاعات متوسط مبلغ هر تراکنش در هریک از ابزارهای پذیرش نشان می‌دهد در آبان ماه امسال،  با ابزار پذیرش اینترنتی به طور متوسط 6.37 میلیون ریال مبلغ هر تراکنش بوده است. 

  با ابزار پذیرش موبایلی نیز این رقم به عدد 0.13 میلیون ریال و در نهایت با ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی نیز متوسط مبلغ هر تراکنش 1.90 میلیون ریال بوده است؛ بنابراین همان طور که در جدول زیر مشخص است، در مجموع سه ابزار پذیرش مذکور، متوسط مبلغ هر تراکنش در هر ابزار، 2.07 میلیون ریال بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی