عصر بازار

در سال ۲۰۲۳

طلا برنده مسابقه با دلار خواهد شد؟

عصر اعتبار- قیمت طلا از اوایل نوامبر سال گذشته حدود ۱۵ درصد افزایش یافته است که دلیل آن خریدهای بزرگ بانک‌های مرکزی جهانی، جشن‌های سال نوی چینی در این ماه و کاهش جزئی دلار آمریکاست.

طلا برنده مسابقه با دلار خواهد شد؟
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، در پاسخ به این سوال که آیا طلا می‌تواند به بالاترین قیمت خود یعنی 2075 دلار در هر اونس که در آگوست 2020 ثبت شده بود، برسد یا حتی از آن فراتر رود، تحلیلگران می‌گویند که بسیاری از عوامل به چگونگی نرخ ارز در سال‌های آینده و همچنین چگونگی پایان جنگ روسیه و اوکراین و درگیری‌های متعدد در خاورمیانه در سال جاری بستگی دارد.

  خطراتی برای گاوهای نر طلا وجود دارد که در صورت نامشخص ماندن دورنما، می‌توانند به سرعت موقعیت خود را کاهش دهند. سرمایه‌گذاران در صندوق‌های قابل معامله در بورس طلا  3462 تن از این فلز گرانبها را نگهداری می‌کنند و زمانی که قیمت نشانه‌هایی از روند نزولی نشان می‌دهد، متزلزل می‌شوند. به عنوان مثال، زمانی که قیمت طلا در ماه‌های سپتامبر و اکتبر سال گذشته کاهش نسبی داشت.

  علیرغم این نگرانی‌ها، تحلیلگران و معامله‌گران انتظار کاهش عمده قیمت در سال 2023 را ندارند. در واقع، آنها پیش‌بینی می‌کنند که افزایش تورم و کاهش نرخ بهره در طول رکود جهانی می‌تواند دلار آمریکا را تضعیف کند و قیمت طلا را افزایش دهد.

  سوکی کوپر، تحلیلگر فلزات گرانبها می‌گوید: ما انتظار داریم دلار آمریکا بیشتر تضعیف شود و بازده اوراق قرضه کاهش یابد. بانک‌های مرکزی از کاهش قیمت‌ها استفاده کردند و در سه ماهه سوم سال گذشته 400 تن طلا خریداری کردند. کل خریدها از ژانویه تا نوامبر 2022 به 754 تن رسید که بالاترین میزان توسط بانک‌های مرکزی در یک سال تقویمی از سال 1967 است.

  بر اساس گزارش تایمز و بر اساس آخرین آمار، خریداران اصلی طلا در سال گذشته روسیه، چین، هند، ترکیه، ازبکستان و قزاقستان بوده‌اند. چین در سال 2022 به طور پیوسته خرید کرد و دارایی‌های رسمی خود را به 2010 تن افزایش داد. پل وونگ، استراتژیست بازار گفت: طلا ممکن است برای کشورهای همسو با چین جذاب‌تر از دلار آمریکا شود. او گفت که تبدیل یوان به طلا به آنها کمک می‌کند تا از خطرات تحریم‌های غرب جلوگیری کنند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی