عصر بازار

بانک‌های مرکزی در ۳۰ سال گذشته برای طلا چه کردند؟

عصر اعتبار- طلا نقش مهمی در ذخایر مالی بسیاری از کشورها ایفا می‌کند و بانک‌های مرکزی آن را خریداری می‌کنند تا ثبات اقتصادی را تقویت کنند. بانک‌های مرکزی در سال ۲۰۲۲، طلا را با سریع ترین سرعت از سال ۱۹۶۷ خریداری کردند.

بانک‌های مرکزی در ۳۰ سال گذشته برای طلا چه کردند؟
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۶ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، تقریبا یک پنجم کل طلای استخراج شده در اختیار بانک‌های مرکزی است و بانک‌های مرکزی علاوه بر سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان، منبع اصلی تقاضای طلا هستند و در واقع، بانک‌های مرکزی در سال 2022، با سریع‌ترین سرعت از سال 1967 طلا را به دست آوردند. با این حال، رکورد خرید طلا در سال 2022 در تضاد کامل با دهه 1990 و اوایل دهه 2000 است که بانک‌های مرکزی فروشندگان طلا بودند.

  از آنجا که طلا نقش مهمی در ذخایر مالی بسیاری از کشورها دارد، بانک‌های مرکزی طلا را می‌خرند و از دلایل نگهداری طلا توسط بانک‌های مرکزی می‌توان به تعادل ذخایر ارزی، پوشش در برابر ارزهای فیات و تنوع بخشیدن به پرتفوی‌ها اشاره کرد.

  طلا با دلار آمریکا همبستگی معکوس دارد. زمانی که ارزش دلار کاهش می‌یابد، قیمت طلا افزایش می‌یابد و از بانک‌های مرکزی در برابر نوسانات محافظت می‌کند.

  بانک‌های مرکزی در دهه 1990 و اوایل دهه 2000 فروشندگان طلا بودند و دلایل مختلفی برای این فروش وجود از جمله شرایط خوب اقتصاد کلان و روند نزولی قیمت طلا بود.  دارایی‌ امن طلا به دلیل رشد اقتصادی قوی، ارزش کمتری داشتند و بازده پایین آن را به عنوان سرمایه‌گذاری جذاب ارائه نمی‌کرد.

  نگرش بانک مرکزی نسبت به طلا پس از بحران مالی 1997 آسیا و سپس بحران مالی 2007 تا2008 تغییر کرد و بانک‌های مرکزی از سال 2010، به طور سالانه خریدار خالص طلا بوده‌اند. 84 درصد از کل طلای خریداری شده توسط بانک‌های مرکزی در این دوره را 10 خریدار رسمی طلا بین سال‌های 1999 تا سال 2021 تشکیل می‌دهند.

  روسیه و چین، مسلماً رقبای اصلی ژئوپلیتیکی ایالات‌متحده و بزرگ‌ترین خریداران طلا در دو دهه گذشته بوده‌اند. جالب است که اکثر کشورهای فهرست ارائه شده، اقتصادهای نوظهور هستند. این کشورها احتمالاً برای محافظت در برابر خطرات مالی و ژئوپلیتیکی مؤثر بر ارزها، به ویژه دلار آمریکا، طلا ذخیره می‌کنند.

  کشورهای اروپایی از جمله سوئیس، فرانسه، هلند و بریتانیا بر اساس چارچوب توافق‌نامه طلای بانک مرکزی، بزرگ‌ترین فروشندگان طلا بین سال های 1999 تا 2021 بوده‌اند اما می‌دانید که کدام بانک‌ها در سال 2022 طلا خریدند.

  در سال 2022، بانک‌های مرکزی رکورد 1136 تن طلا به ارزش حدود 70 میلیارد دلار خریداری کردند. ترکیه که تا اکتبر 2022 تورم سالانه 86 درصدی را تجربه کرده است، بزرگترین خریدار بوده و 148 تن به ذخایر خود افزوده است. چین در بحبوحه افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی با ایالات‌متحده، با افزایش 62 تن طلا در ماه‌های نوامبر و دسامبر، به خرید طلا ادامه داد.

  بر اساس گزارش رویترز، به طور کلی، بازارهای نوظهور روندی را که در دهه 2000 آغاز شد ادامه دادند و بخش عمده‌ای از خرید طلا را به خود اختصاص دادند اما خرید طلا از کشورهایی مانند چین و روسیه گزارش نشده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی