عصر بازار

وصول ۹۳ درصد چک‌های مبادله‌ای در فروردین ۱۴۰۲

عصر اعتبار- بر اساس آخرین داده‌ها در فروردین ۱۴۰۲ از ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار فقره چک مبادله‌ای، ۹۳ درصد وصول شده است.

وصول ۹۳ درصد چک‌های مبادله‌ای در فروردین ۱۴۰۲
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، بررسی آخرین داده‌های اطلاعاتی حاکی از این است که میزان چک‌های مبادله‌ای در نخستین ماه از سال 1402، 25.2 درصد کاهش یافته است.

  بر اساس این گزارش در بازه زمانی مذکور در مجموع 6 میلیون و 400 هزار فقره چک به ارزش 328 هزار میلیارد تومان مبادله شده است. میزان چک‌های مبادله‌ای از نظر مبلغ نیز 44.2 درصد کاهش یافته است. این کاهش به دلیل افت میزان مبادلات و داد و ستدها در فروردین نسبت به اسفندماه است.

  در فروردین ماه 48.4 درصد از تعداد چک‌های مبادله‌ای کل کشور در سه استان تهران (31.2 درصد)، اصفهان (9.9 درصد) و خراسان رضوی (7.3 درصد) مبادله شده است.

   

  آخرین وضعیت چک‌های وصولی

  بر اساس آمار در فروردین سال جاری 6 میلیون فقره چک به ارزش 297 هزار میلیارد تومان وصول شد. میزان چک‌های وصولی از نظر تعداد نسبت به اسفند سال گذشته 25.2 درصد از نظر مبلغ 44.6 درصد کاهش یافت. به طبع کاهش کاهش معاملات در فروردین ماه و افت چک‌های مبادله‌ای میزان وصول چک نیز کاهش می‌یابد.

  در اسفند سال گذشته 93 درصد تعداد چک‌های مبادله و 90.5 درصد مبلغ چک‌های مبادله‌ای وصول شد.

  بیشترین تعداد چک‌های وصولی در فروردین 1402 مربوط به استان‌های گیلان (95.2 درصد)، مازندران (94.3 درصد) وگلستان (93.6 درصد) است.

  استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خراسان شمالی و لرستان، آذربایجان غربی و کردستان هر کدام به ترتیب با 88.9 درصد، 90.6 درصد و 91 درصد پایین‌ترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله شده در سطح کشور را داشتند.

  در پایتخت نیز در کل 2 میلیون فقره چک مبادله شده و از این میزان یک میلیون و 900 هزار فقره چک به ارزش 136هزار میلیارد تومان و به عبارتی 93.4 درصد چک‌ها وصول شده است.

  کاهش 25.8 درصدی چک‌های برگشتی

  براساس این گزارش در نخستین ماه 1402 در کل کشور حدود 451 هزار فقره چک به ارزش 31 هزار میلیارد تومان برگشت داده شده است. میزان چک‌های برگشتی در مقایسه با اسفند سال گذشته از نظر تعداد 25.8 درصد 39.2 درصد از حیث مبلغ کاهش یافته است.

  در فروردین ماه از کل چک‌های مبادله شده 7 درصد برگشت داده شده است این شاخص در اسفند سال گذشته نیز هفت درصد بود به عبارتی هفت درصد چک‌ها در اسفند 1401 وصول نشده بود.

  علت برگشت چک‌ها در فروردین ماه چیست؟

  همواره علت اصلی چک‌های برگشت فقدان موجودی است. در فروردین ماه نیز در کل کشور 435 هزار فقره چک به ارزش 29 هزار میلیارد تومان به علت کسری یا نبود موجودی وصول نشد.

  در بازه زمانی مورد نظر در استن تهران 127 هزار فقره چک به دلیل فقدان موجودی برگشت داده شد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۳۸۸
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۵ روز پیش
    آرشیو