عصر بازار

عضو شورای فقهی بانک مرکزی در گفتگو با عصر اعتبار تاکید کرد:

نفی ضرر و همسویی با قواعد معاملاتی هدف نهایی بانکداری اسلامی

عصر اعتبار- موسویان گفت: در بانکداری اسلامی، قواعد عمومی در باب معامات باید با قواعد معاملات بانکی ارتباطی تنگاتنگ ایجاد کند تا ضرر بانک ومشتری، نفی شود.

نفی ضرر و همسویی با قواعد معاملاتی هدف نهایی بانکداری اسلامی
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۲:۰۰

  حجت الاسلام سید عباس موسویان عضو کمیته مشورتی بانکداری اسلامی بانک مرکزی با مد نظر قرار دادن شیوه ، مدل عملیاتی و اجرایی بانکداری اسلامی به عصر اعتبار اعلام کرد: قواعد بانکداری اسلامی  بر نفی ضرر تمرکز دارد و معامله ای را عقلانی می داند که در آن شرایط مبادله باعث ضرر و ضرار طرفین نشود.
  وی ادامه داد: بنابراین  فعالان صنعت بانکی در حوزه بانکداری اسلامی، علاوه بر مصالح بانک باید بر حقوق مشتریان نیز دقت داشته باشد تا در نگرشی کلی از ضرر جامعه جلوگیری کنند.
  موسویان یادآور شد: در این روش می توان به خوبی بر عملکرد بانک ها و موسسات مالی و اعتباری دقت و نظارت کامل داشت.
  وی منابع بانکی را متشکل از سپرده های مردمی دانست و گفت: سپرده گذاران از دیگر ذی نفعان این صنعت به شمار می روند؛ به طوری که  فعالان صنعت بانکداری باید با این منابع مالی، رقابتی سالم را از طریق سرمایه گذاری به ویژه در بخش خصوصی ایجاد کنند.
  عضو شورای فقهی بانک مرکزی یادآور شد: تقویت بخش خصوصی از طریق بانک ها نیز از دیگر اهداف بانکداری اسلامی است که بر شیوه توزیع و صرف منابع نظارت داشته و ان را مدیریت می کند. از این طریق بانک ها به راحتی می توانند ریسک سرمایه گذاری را کاهش داده و ضرر نیز به حداقل می رسد.

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصر اعتبار  ( https://telegram.me/asretebar ) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  دکه مطبوعات
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
  آرشیو
  آخرین اخبار