عصر بازار

قاتل اقتصاد روسیه چه بود؟

عصر اعتبار- اقتصاد روسیه در سال ۲۰۰۹ تا کنون به دلیل کاهش شدید قیمت نفت بسیار کوچک شده‌است.

قاتل اقتصاد روسیه چه بود؟
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۳:۲۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از صدای اقتصاد، این در حالی است که نفت یکی از کلیدی‌ترین کالاهای صادراتی روسیه بوده‌است. از طرفی تحریم‌های بین‌المللی به دلیل کشمکش‌های اوکراین نیز دسترسی بین‌المللی این کشور را به منابع مالی قطع کرده‌است.

  بر اساس آمار به دست آمده، تولید ناخالص داخلی روسیه پس از رشد 0.6درصدی در سال 2014 به 3.7درصد رسید. کارشناسان اقتصادی در بلومبرگ طی پژوهشی کاهش 3.8درصدی را برآورد کرده‌اند.

  ولادیمیر میکلاشوسکی کارشناس اقتصادی در بانک هلسینکی طی ایمیلی گفت: «اقتصاد روسیه از قوانین و فیلترهای مختلفی عبور می‌کند. اما این اقتصاد همچنان به نفت وابسته است. ضعف روبل و واردات نیز همچنان به کاهش تولید داخلی منجر خواهد شد. اما مسیر آن ملایم خواهد بود. به نظر می‌رسد مسیر بهبود برای اقتصاد روسیه، طولانی و دردناک باشد.»

  اقتصاد بزرگ‌ترین صادرکننده نفت در جهان با دومین سال مشکلات اقتصادی روبه‌رو است. بخش عمده این مشکل از قیمت نفت است که روبل را با نوسان مواجه کرده‌است.

  سیاستگذاران پولی در روسیه روز جمعه با هم جمع شدند تا در مورد نرخ بهره صحبت کنند. وضعیت هزینه و تورم در روسیه مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده‌است. بانک مرکزی در آخرین نشست خود نرخ بهره 11درصد را پیشنهاد داده‌است.

  روبل 20درصد از ارزش خود را طی سه ماه در برابر دلار از دست داده‌است. نرخ تورم که در ماه دسامبر کاهش یافته بود همچنان روی 12.9درصد قرار دارد.

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصر اعتبار  ( https://telegram.me/asretebar ) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲۵ روز پیش
  آرشیو