عصر بازار

تداوم روند کاهشی ارزش پول ملی چین

عصر اعتبار- در حالی که تنها چند روز از برگزاری اجلاس «گروه جی ۲۰» در شهر شانگهای که یکی از محورهای گفت وگوی شرکت کنندگان بررسی نوسانات «یوان» واحد پول ملی چین بود نمی گذرد، آمار و ارقام از تضعیف دوباره ارزش این پول حکایت دارد.

تداوم روند کاهشی ارزش پول ملی چین
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، «جو شیائو چوان» رئیس بانک مرکزی چین در جریان اجلاس مذکور گفته بود که نرخ یوان به تدریج تثبیت خواهد شد و کشورهای دیگر حق ندارند در زمینه تسعیر و نرخ گذاری «یوان» مداخله کرده و برای نظام ارزی کشور تصمیم گیری کنند.
  اما اکنون آمار منتشر شده حاکی است که ارزش پول ملی چین به پایین ترین میزان در یک ماه گذشته رسیده و بار دیگر در برابر دلار تضعیف شده است.
  براساس گزارش ها، تا چند روز قبل هر دلار آمریکا نزدیک به 6 ممیز 53 یوان معامله می شد اما این رقم حالا کمی بیشتر از شش ممیز 54 یوان است که این نشان دهنده کاهش ارزشی پول ملی چین است.
  ماه اوت (مرداد - شهریور) سال گذشته میلادی چین نرخ یوان را تا پنج درصد تضعیف کرد که اقدامی کم سابقه دستکم برای مدت پنج سال بود و در ماه ژانویه (دی - بهمن) بار دیگر این میزان را تضعیف کرد تا جایی که آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی اعلام کردند چین در حال ایجاد یک جنگ ارزی است.
  این کشورها تاکید دارند که چین می خواهد با کاستن از ارزش پول ملی خود به تجارت خارجی و صادراتش کمک کند.
  با این حال رئیس بانک مرکزی چین و دیگر مقام های این کشور در جریان اجلاس وزیران دارایی و رئیسان بانک های مرکزی «گروه 20» در شانگهای این اظهارنظرها را اتهاماتی بی اساس به چین نسبت دادند و گفتند که این کشور به دنبال جنگ ارزی با هیچ کشوری نیست.
  چین مانند دیگر کشورهای عضو این گروه در بیانیه پایانی اجلاس متعهد شده است که وارد عرصه نرخ گذاری رقابتی ارزی نشود.
  «ژاکوب لئو» وزیر خزانه داری آمریکا که حالا در پکن بسر می برد، شب گذشته (دوشنبه)، در ملاقات با «لی کچیانگ» نخست وزیر چین صراحتا از وی خواست اصلاحات اقتصادی را اجرا کند.
  وی همچنین از چین انتقاد کرد که تعمدا در حال تعیین نرخ پول ملی است و به این شکل می کوشد تا نظم بازار را در کنترل بگیرد.
  بانک مرکزی چین اعلام کرده است که در راستای پیشبرد اصلاحات مالی و کمک به تثبیت نرخ «یوان» پول ملی و بسامان کردن بازار اوراق بهادار کشور این هفته 35 میلیارد دلار به سامانه مالی تزریق کرده است.

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصراعتبار ( http://telegram.me/asretebar ) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو