عصر بازار

کاهش نرخ سود بازار بین بانکی به ۱۸ درصد

عصر اعتبار- مدیرعامل بانک سپه گفت: نرخ سود بازار بین بانکی به ۱۸ تا ۱۸.۵ درصد کاهش یافته، گاهی نیز به ۱۹ درصد هم می‌رسد، اما در حال سوق یافتن به پیرامون نرخ تورم است.

کاهش نرخ سود بازار بین بانکی به ۱۸ درصد
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار»به نقل از مهر ،محمد کاظم چقازردی صبح امروز در جمع خبرنگاران گفت: نرخ جریمه بانک مرکزی برای بانک ها 34 درصد بود، این امر فضا را برای بالا بردن نرخ سود معقول ساخت اما براساس اقدامات انجام شده توسط بانک مرکزی، نرخ ها در بازار بین بانکی کاهش یافته است.
  وی با بیان اینکه انتظار می رود سال 95 شرایط مناسب اقتصادی را برای رسیدن به رونق به دنبال داشته باشد، افزود: در سطح کلان کشور نقدینگی بالاست و از سوی دیگر فعالان اقتصادی خرد از نبود منابع و نقدینگی سخن به میان می آورند و این یک تناقض است، بنابراین نیاز این موضوع نیاز به بررسی کارشناسی دارد که نقدینگی در کجا قرار دارد و گاهی ذهن ها به این سمت می رود که نقدینگی در بخش مطالبات غیرجاری است.
  چقازردی اضافه کرد: شرایط اقتصادی و مشکلات ناشی از تحریم، برخی مطالبات غیرجاری را به وجود آورده و بخشی از نقدینگی بر اثر کارکرد بانک ها برای وصول با اموال و دارایی ها تهاتر شده، بنابراین ارقام مربوطه برای بانک ها نقدینگی محسوب نمی شود.
  وی افزود: هنگامی که درآمد سیار به دارایی های منجمد تبدیل شود، بنابراین چنانچه بر این مساله نظارت کافی نباشد، می تواند به اقتصاد کشور آسیب وارد کند.
  چقازردی پیرامون وضعیت نرخ سود گفت: اقتصاد کشور در دوره ای تورم دو رقمی داشت و در این مقاطع نرخ سود سپرده گذاران پائین تر از نرخ تورم بود، بنابراین بخشی از ارزش سپرده به دلیل بالابودن تورم، از چرخه خارج می شد.
  وی تصریح کرد: کاهش نرخ تورم معادله معکوس را موجب شده به نحوی که ارزش نرخ سود سپرده بالاتر از نرخ تورم است و به نظر می رسد تفاوت نرخ دو تا سه درصدی شاید معقول باشد، اما با نرخ تورم 13 درصدی، پرداخت 24 تا 25 درصدی مناسب نیست.
  چقازردی افزود: تفاوت میان نرخ تورم و سود بانکی پیامد بازنگری سود سپرده ها را به دنبال داشت و در واقع مسیر نرخ سود سپرده به گونه ای است که شوکی به نظام بانکی وارد نسازد.
  وی ضمن انتقاد از تصویر منفی و نامناسبی که در برخی از موارد از نظام بانکی ارائه می شود، گفت: این موارد شایسته نظام بانکی نیست، زیرا در هر فعالیت اقتصادی ردپای چند بانک وجود دارد، به نحوی که در این فعالیت ها سرمایه گذاری می کنند.

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصراعتبار ( http://telegram.me/asretebar) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲۷ روز پیش
  آرشیو