عصر بازار

عیدی کادو بدهیم یا پول؟!

عصر اعتبار- اقتصاددانان در مطالعه ای نشان می دهند کادوهایی که به مناسبت های مختلف به افراد هدیه می دهیم، برای دریافت کنندگان، بطور متوسط یک سوم کمتر از بهای واقعی آنها ارزش دارند.

عیدی کادو بدهیم یا پول؟!
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۲ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از اقتصادآنلاین، در دید و بازدیدهای عید اگر می خواهید برای هر بچه 30 هزار تومان کادو بخرید بهتر است به او 11 هزار تومان پول نقد بدهید! یعنی یک ده هزار تومانی به اندازه 30 هزار تومان کادو برای فرد ارزش دارد. البته این یک مطالعه جهانی است و ممکن است چند درصد در ایران متفاوت باشد.

  بعبارت دیگر، از نقطه نظر اقتصادی، اگر همه تصمیم بگیرند که بجای کادو، صرفاً پول نقد هدیه بدهند، رفاه اقتصادی جامعه افزایش پیدا خواهد کرد.

  همچنین، زنان در انتخاب کادو عملکرد بهتری دارند زیرا نسبت به مردان، برآورد بهتری از ترجیحات افراد در مورد هدیه دارند. لذا اگر پول نقد هدیه نمی دهیم، حداقل باید خرید کادو را به زنان بسپاریم تا رفاه اقتصادی خیلی کاهش پیدا نکند!

   چون زنان در انتخاب کادو بهتر عمل می کنند، اگر کادوی بدی بگیرند، بیشتر ناراحت می شوند، زیرا کادوی بد را نشانۀ بی توجهی طرف مقابل بشمار می آورند. برعکس، اکثر مردانی که کادوی بد می گیرند، زیاد ناراحت نمی شوند چون انتخاب کادوی بد را به سلیقۀ متفاوت طرف مقابل نسبت می دهند.

   

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
  آرشیو