عصر بازار

حق بن دوباره مشمول بیمه شد!

جزئیات تغییرات جدید فیش‌های حقوق

عصر اعتبار- با تصمیم جدید تامین اجتماعی برای دریافت حق بیمه از بن نقدی ۱۱۰ هزار تومانی سال ۹۵ کارگران، مبلغ بن امسال به ماهیانه ۱۰۲۳۰۰ تومان کاهش یافت و هزینه بیمه کارفرمایان هم ۲۵۳۰۰ تومان بالا رفت.

جزئیات تغییرات جدید فیش‌های حقوق
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از مهر، دریافت حق بیمه از بن نقدی کارگران به عنوان یکی از مزایای جانبی شغل چند سالی است که مطرح شده و در دو سه سال اخیر بحث آن در شورای عالی کار مطرح شده است؛ با این حال، در سال گذشته سازمان تامین اجتماعی از بن نقدی کارگران حق بیمه دریافت کرده است.

  در سال 93 بحثی پیرامون دریافت و یا عدم دریافت حق بیمه از بن نقدی کارگران مطرح شده بود که با مخالفت شدید کارفرمایان و همراهی وزیر صنعت، کار به شورای عالی کار کشیده شد و در آنجا لغو دریافت حق بیمه از بن نقدی کارگران که در آن سال 80 هزار تومان بود به تصویب شورا رسید.

  کارفرمایان معتقد بودند دریافت حق بیمه از بن نقدی کارگران که از مزایای جانبی و انگیزشی شغل است تفسیر درستی نیست و از اینرو برای آنها تنها یک هزینه اضافه و برای کارگران هم بی فایده است. البته افزایش دریافت حق بیمه برای کارگرانی که در دو سال آخر دوران خدمت خود قرار داشتند می توانست موثر باشد و میزان حقوق دوران بازنشستگی آنها را افزایش دهد، اما برای سایر گروه های شغلی فایده ای نداشته است.

  مبلغ بن نقدی کارگران کاهش یافت

  با این وجود، در سال گذشته سازمان تامین اجتماعی برای افزایش میزان درآمد سالیانه خود از محل دریافت حق بیمه بن نقدی کارگران، به کارفرمایان ابلاغ کرد که باید به ازای پرداخت بن نقدی به بیش از 13 میلیون کارگر حق بیمه بپردازند. برآوردها نشان می دهد درآمد حق بیمه 13 میلیون کارگر دارای لیست بیمه ای از محل بن نقدی ماهیانه 429 میلیارد تومان خواهد شد و تامین اجتماعی بابت حق بیمه بن نقدی 5 هزار و 148 میلیارد تومان درآمد در سال جاری کسب خواهد کرد.

  حال طبق شرایط جدیدی که برای سال جاری از سوی تامین اجتماعی ابلاغ شده است، بابت 110 هزار تومان حق بن ماهیانه به هر مشمول قانون کار 33 هزارتومان حق بیمه باید پرداخت شود که سهم کارگران 7700 تومان و سهم کارفرمایان نیز 25300 تومان می شود.

  با بیان دیگر، حق بن نقدی ماهیانه امسال کارگران نیز 102300 تومان می شود. همچنین کارفرمایان نیز باید به ازای هر نیروی تحت پوشش خود مبلغ 25300 تومان حق بیمه بیشتر بپردازند. این احتمال وجود دارد که بار دیگر از سوی نمایندگان کارگران و کارفرمایان نسبت به این تصمیم تامین اجتماعی که حتی در شورای عالی کار نیز مطرح نشده است، واکنش هایی صورت گیرد که یکبار منجر به لغو آن در سال 93 شد.

  ابلاغیه دریافت بیمه از حق بن کارگران

  بر پایه ابلاغیه جدید تامین اجتماعی که در روزهای اخیر صورت گرفته درباره دریافت حق بیمه از بن نقدی سال 95 کارگران، آمده است: با توجه به اینکه طبق بند 3 تصویب‌نامه شورای عالی کار مقرر شده ماهیانه مبلغ یک میلیون و 100 هزار ریال (1100000 ریال) کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار، به عنوان مزایای رفاهی و انگیزه‌ای از سوی کارفرمایان به کلیه کارگران اعم از دائم و موقت پرداخت شود، لذا کارفرمایان ذیربط می‌بایست به هنگام تنظیم صورت مزد و مزایا نسبت به درج مبلغ مزبور در ستون مزایای مشمول به‌ همراه سایر اقلام و همچنین کسر حق بیمه متعلقه و پرداخت آن اقدام کنند.

  بنابراین با تصمیمات جدید تامین اجتماعی برای دریافت حق بیمه از بن نقدی امسال مشمولان قانون کار، هزینه هر کارفرما در ماه بابت پرداخت حق بن 110 هزار تومانی به کارگران مبلغ 135300 تومان خواهد شد. در عین حال، رقمی که به کارگران می رسد، کمتر از 110 هزار تومان و به میزان 102300 تومان است و مابقی به تامین اجتماعی خواهد رسید.

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصراعتبار (http://telegram.me/asretebar) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا ر ا کلیک کنید.

   

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
  آرشیو