عصر بازار

ترس بورسهای کالایی از افت رشد اقتصادی چین ریخت

عصر اعتبار- اداره ملی آمار چین در آخرین گزارش خود آمار واردات و صادرات این کشور را در ماه مارس ( فروردین‌ماه) ۹۵ منتشر کرده که استقبال سرمایه گذاران و بازارهای آسیایی را در پی داشته است.

ترس بورسهای کالایی از افت رشد اقتصادی چین ریخت
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار»به نقل از فارس؛ با افزایش سطح واردات و صادرات چین در فروردین ماه امسال، تراز تجاری این کشور با افت مواجه شده است.

  بر این اساس تزار تجاری چین از 32.59 میلیارد دلار در ماه فوریه (اسفند ماه 94) به 29.86 میلیارد دلار در ماه مارس (فروردین ماه 95) کاهش یافته است.

  بر اساس گزارش اداره گمرک چین سطح صادرات کالا در ماه مارس 18.7 درصد افزایش یافته و میزان واردات افت 1.7 درصدی را تجربه کرده است.

  با توجه به تاثیر آمار تجاری کشور چین بر بازار فلزات اساسی همچون مس ، فولاد و دیگر فلزات پیوسته به این کالاها، رشد اقتصادی چین عامل اصلی حرکت این بازارها خواهد بود.

  در این زمینه افزایش صادرات فولاد و آلومینیوم چین؛ بازار های جهانی را با چالش های جدی مواجه کره است.

  در مقابل اما افزایش واردات مس در چین؛ بازار این فلز سرخ را دوباره روی مدار صعودی قرار داده است.

  به گزارش فارس، صادرات چین در ماه مارس در مقایسه با مدت مشابه سال میلادی قبل از رشد 11.5 درصدی برخوردار شده که این رقم در حدود 2.5 درصد بالاتر از پیش بینی‌ها بوده است.

  این در حالی است که صادرات این کشور در ماه فوریه 25.4 درصد افت کرد که بیشترین کاهش از سال 2009 میلادی به شمار می رود.

  با این اوصاف برای نخستین بار طی 9 ماه گذشته صادرات این کشور در ماه مارس روند افزایشی به خود گرفت که بالاترین رقم از ماه فوریه سال گذشته میلادی تا کنون محسوب می‌شود.

  در عین حال آمار واردات چین نیز حاکی از افت 7.6 درصدی این کشور در مقایسه با مدت مشابه سال قبل است.

  انتظارات تا پیش از انتشار این رقم حاکی از کاهش 10.2 درصدی واردات چین داشت که بهتر از انتظارات قبلی بود. واردات چین در ماه فوریه نیز با کاهش 13.8 درصدی مواجه بوده است.

  به گزارش فارس؛ افزایش صادرات و واردات چین حاکی از بهبود شرایط اقتصادی این کشور دارد که باعث شده با انتشار آمار تجاری امیدوار کننده، ریسک پذیری سرمایه گذاران در بازار های کالایی و فلزات اساسی دنیا افزایش یابد.

  با بهبود رقم واردات چین در ماه مارس، واردات مس در این دوره زمانی نیز به سطح بالایی رسید و با رشد 40 درصدی در مقیاس سالانه به سطح 570 هزار تن بالغ شد که رکورد تازه‌ای به شمار می‌آید.

  با افزایش واردات مس، سطح ذخایر این فلز در بورس کالای شانگهای افزایش یافته و کنسانتره نیز با افزایش 3.5 درصدی در مقیاس سالانه به 1.4 میلیون متریک تن رسید.

  از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از 190 هزار تن به ذخایر مس کشور چین افزوده شده است. هر چند که هنوز از سوی تقاضای موثر و نهایی، بازار هنوز قابل حمایت نیست، اما سطح واقعی مس پس از انتشار آمار سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات این کشور منتشر خواهد شد.

  به گزارش فارس اگر چه  انتشار آمار تجاری چین باعث شده تا بازار جهانی فلزات اساسی با شروعی مثبت کار خود را در هفته جدید آغاز کند، اما نگرانی از بابت افزایش ذخایر نفتی جهان و احتمال تداوم کاهش قیمت این طلای سیاه پس از بی نتیجه ماندن نشست اعضای اوپک بر سر فیز عرضه نفت، باعث شده مسیر بازار فلزات اساسی همچنان با نوسان منفی مواجه باشد.

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصراعتبار ( http://telegram.me/asretebar) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو
  آخرین اخبار