عصر بازار

یک کارشناس امور بانکی و اقتصادی:

دونرخی بودن ارز مانعی بر سر راه معاملات آتی ارز نیست

عصر اعتبار- به گفته یک کارشناس امور بانکی، تحریم‌ها اصلی‌ترین مانع بر سر راه‌اندازی معاملات آتی ارز بود که با لغو تحریم‌ها، فرصت مناسب برای راه‌اندازی این بازار به منظور پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز مهیا شده است؛ در این بین دونرخی بودن ارز مانعی بر سر راه‌اندازی معاملات آتی ارز به شمار نمی‌رود.

دونرخی بودن ارز مانعی بر سر راه معاملات آتی ارز نیست
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر عتبار»به نقل از ایسنا،"مهدی رفیعی" با اشاره به اینکه راه اندازی معاملات آتی ارز سبب شفاف‌سازی بازار ارز و رفع ابهامات موجود در بازار غیررسمی می‌شود، گفت: بورس کالای ایران ساختار و ساز و کار راه اندازی معاملات آتی ارز را دارد.

  وی با اشاره اینکه با راه‌اندازی معاملات آتی ارز، قیمت‌ها لحظه ای تعیین خواهد شد، خاطرنشان کرد: علاوه بر تعیین لحظه‌ای قیمت‌ها می توان به راحتی در خصوص بازار ارز تحلیل ارائه داد و به این ترتیب سرمایه گذاران می توانند با پیش‌بینی از بازار ارز وارد معاملات شوند.

  وی همچنین افزود: برای راه اندازی معاملات آتی ارز به تک نرخی شدن ارز نیاز نیست، البته همواره اختلاف میان ارز دولتی و آزاد رانت‌زا بوده اما با توجه به حرکت بانک مرکزی به سمت ارز تک نرخی و راه اندازی معاملات آتی ارز به منظور شفافیت قیمت آزاد ارز، دو نرخی بودن قیمت ارز در حال حاضر ارتباطی به معاملات آتی ارز نخواهد داشت.

  این کارشناس امور بانکی و اقتصادی خاطرنشان کرد: بورس آیینه اقتصاد کشور است و به این ترتیب به نفع اقتصاد کشور است که معاملات آتی ارز هر چه زودتر راه اندازی شود؛ چرا که برای شفاف شدن بازار نیازمند افزایش عمق بازار هستیم.

  به گفته رفیعی، بازارهایی با عمق کم، بازارهای ناکارآمدی هستند که نوسان در این بازارها بسیار زیاد است، اما راه اندازی معاملات آتی ارز با حمایت‌های بانک مرکزی و تلاش‌های بورس کالا می تواند شاخصی برای وضعیت اقتصادی کشور باشد.

  وی ادامه داد: بازار ارز به دلیل گستردگی به بازارهای خارج کشور متصل است و راه‌اندازی معاملات آتی ارز می تواند شاخص مطلوبی برای اقتصاد ما در کشورهای دیگر باشد.

  وی با اشاره به اینکه معاملات آتی ارز می تواند سرمایه گذاران خارجی را به سرمایه گذاری در ایران جذب کند، گفت: در صورت حمایت‌های دولت و جدی گرفته شدن این بازار مهم، معاملات آتی ارز پایه‌ای برای سرمایه گذاری در ایران می شود، کما اینکه در حال حاضر هزینه های سنگین شرکت‌های بیمه ای یکی از موانع ورود سرمایه‌گذاران به بازار ایران است، اما راه‌اندازی معاملات آتی ارز می تواند روابط آنها را تنظیم کرده، ورود سرمایه‌گذاران را تسهیل کند.

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصراعتبار ( http://telegram.me/asretebar) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو