عصر بازار

ضرورت حمایت ویژه از خصوصی سازی

عصر اعتبار- رئیس سازمان خصوصی سازی به ضرورت حمایت ویژه از خصوصی سازی اشاره کرد و گفت: باید همه دستگاه های نظارتی، در امر خصوصی سازی فرد یا هیئتی را تعیین کنند و آن را در عمل آزاد بگذارند تا بدون دغدغه کار خود را انجام دهد..

ضرورت حمایت ویژه از خصوصی سازی
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار»، میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی در برنامه متن و حاشیه شبکه سه سیما با بیان اینکه سازمان خصوصی سازی وظیفه آماده سازی قیمت گذاری، ‌اخذ مصوبه قیمت از هیات واگذاری و آگهی را دارد افزود: چنانچه در این انجام وظیفه کوتاهی شده باشد نمره قبولی نمی گیریم اما اگر سازمان وظایف خود را درست انجام داده و بنابه دلایلی تقاضا وجود نداشته است ناموفق شدن را نباید به پای این سازمان گذاشت.

  وی گفت:‌ پارسال دو مورد روشن از مقاومت در برابر خصوصی سازی بود که رسانه ای شد البته غیر رسانه ای هم زیاد داریم اما آن دو شامل واگذاریهای سرخ آبی ها و واگذاری المهدی هرمزگان بود.

  پوری حسینی افزود: قطعاً شخص رئیس جمهور و هیات وزیران با اصل 44 موافقند اما وقتی به سراغ موردی از زیر مجموعه ای از یک وزارتخانه می رویم بنا به دلایلی شخص وزیر یا معاونین و یا زیر مجموعه آنها مقاومت می کنند البته آنها هم اعلام نمی کنند که مخالف خصوصی سازی هستند اما با رفتار های حرفه ای مانع خصوصی سازی می شوند.

  رئیس کل سازمان خصوصی سازی با اشاره به اینکه یکی از شگردهای کهنه مقاومت در برابر خصوصی سازی ارزان فروشی است افزود:‌ در کشورهایی که خصوصی سازی واقعی انجام شده می دانستند که مقاومت صورت خواهد گرفت از این رو عزمشان را جزم کردند و ساز و کاری ایجاد کردند که اساساً نتوان خصوصی را متهم به ارزان فروشی کرد.

  پوری حسینی گفت:‌ از زمانی که مقاومت در برابر خصوصی سازی تشدید شد می توان فهمید که از همان وقت خصوصی سازی در مسیر درستی قرار گرفته است .

  وی افزود:‌چنانچه بخواهیم خصوصی سازی انجام شود باید هیات محترم واگذاری به عنوان راس خصوصی سازی شجاعت بیشتری از خود نشان دهد و برای باقی مانده شرکت های دولتی که عموما زیان ده هستند تصمیم قاطعنانه بگیرند.

  رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: البته متاسفانه فضای جامعه به قدری آلوده شده است و مواردی همچون افطرا و تهمت زدن آسان شده که هیات واگذاری ابا می کند از اینکه در موضع اتهام قرار بگیرد از این رو باید قدری فضا تلطیف شود و هیات واگذاری نیز با شجاعت بیشتری کار خود را انجام دهد.

  پوری حسینی به ضرورت حمایت ویژه از خصوصی سازی اشارها کرد و گفت:‌به نظرم باید دیوان محاسبات ، سازمان بازرسی ،‌ مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت روی یک فرد یا هیاتی اجماع کنند و وقتی آن را قبول کردند در عمل آزادش بگذارند تا بدون دغدغه کار خود را انجام دهد.

  رئیس کمیسیون ویژه نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل 44 در ارتباط تلفنی با این برنامه درباره علت مقاومت برخی از نمایندگان برای جلوگیری از خصوصی سازی گفت: اگر نماینده ای به علت فشارهای حوزه انتخابیه از طرف مردم یا مقامات محلی درخصوص ممانعت از واگذاری ها اقدامی کرده نباید آن را نظر مجلس تلقی کرد.

  حمیدرضا فولادگر افزود: البته پشت خیلی از مواردی از این دست بوده که دستگاه دولتی نقش داشته به این معنا که ان دستگاه دولتی که مانع خصوصی سازی بوده کارش از طریق نماینده مجلس جلو برده است.

  وی گفت‌: راه حل این موضوع را باید در هماهنگی و همدلی مسئولان یافت.در ادامه این برنامه در بخش حاشیه مدیر عامل اسبق باشگاه پرسپولیس بر روی خط تلفنی آمد و در خصوص واگذاری سرخ ابی ها گفت:‌در مجلس شورای اسلامی سال 93 واگذاری سرخ آبی ها مصوب شد و سازمان خصوصی هم با قدرت و جرات کار را پیش برد اما همان نمایندگان در مقابل مشکل ایجاد کردند از این رو تقاضا دارم کسانی که خود قانون را هدایت می کنند پاینبند قانون باشند.

  امیر عابدینی در پاسخ به این سوال که واگذاری سرخ آبی به نفع آنها است یا به ضررشان افزود: قطعنا اگر به بخش خصوصی واگذار شوند هم به نفع دولت است و هم به نفع باشگاه ها.

  وی درباره اینکه چرا واگذاری ها انجام نشد گفت: ریاست سازمان خصوصی سازی تلاش خود را انجام داد و برنامه ریزی هایی صورت گرفت و کارها درست پیش می رفت تا اینکه روزهای آخر ازجایی که ظاهرا در سطح دولت یا مجلس بوده دستور آمد و طرح متوقف شد.

  پوری حسینی در ادامه بحث درباره مقصر عدم واگذاری نیز گفت: رئیس جمهور علاقه مند به واگذاری بود اما در هیات وزیران اوضاع بر وقف مراد نبود یعنی آنها را ترساندند که اگر این دو باشگاه واگذار شود از ظرفیت تماشاگر آن استفاده سیاسی و ابزاری می شود و در آن مقطع زمانی مجلس هم پشت دولت نبود از این رو کار انجام نشد.

  رئیس سازمان خصوصی سازی در خصوص این پرونده واگذاری سرخ آبی ها گفت:‌شنیده ام رئیس جمهور دستور دادند تا مصوبه هیات وزیران بازنگری شود و اگر این دستور عملیاتی شود ما به خانه ای که اردیبهشت سال قبل بودیم برمی گردیم.

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصراعتبار ( http://telegram.me/asretebar) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

   

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
  آرشیو