عصر بازار

تاکید ایران و آفریقای جنوبی بر تسریع در برقراری روابط کارگزاری بین بانکی

عصر اعتبار- «افزایش همکاری های بانکی و همچنین تسریع در برقراری روابط کارگزاری بانک ها» در دیدار «پراوین گوردهان» وزیر دارایی آفریقای جنوبی با وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان تاکید شد.

تاکید ایران و آفریقای جنوبی بر تسریع در برقراری روابط کارگزاری بین بانکی
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار»به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، علی طیب نیا در دیدار با همتای آفریقای جنوبی خود با یادآوری روابط سیاسی عمیق و دوستانه بین دو کشور گفت: روابط بین ایران و آفریقای جنوبی همواره در سطح خوبی بوده است و حتی در دوران تحریم های ظالمانه علیه کشورمان این روابط تداوم یافت.
  وی با اشاره به رفع موانع اقتصادی و لغو تحریم ها ابراز امیدواری کرد، با توجه به شرایط جدید، سطح روابط دوجانبه ارتقا یافته و به میزان پیش از تحریم ها و حتی بالاتر از آن افزایش یابد.
  طیب نیا افزود: آفریقای جنوبی مهمترین و بزرگ ترین قدرت در قاره آفریقاست و ایران، این کشور را به عنوان دروازه ای برای ورود به قاره آفریقا می بیند.
  وی ادامه داد: روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور باوجود ظرفیت های بسیار بالای موجود، بسیار پایین است؛ یکی از دلایل آن شرایط خاص دوران تحریم بود که کاهش حجم مبادلات اقتصادی و تجاری بین دو کشور را موجب شد.
  وزیر امور اقتصادی و دارایی، تسریع در برقراری روابط کارگزاری بین بانک های دو کشور را از جمله اقداماتی دانست که در زمینه توسعه روابط اقتصادی و تجاری باید مورد توجه قرار بگیرد.
  وی ادامه داد: رفع تحریم ها، محدودیت های موجود در این زمینه را از بین برده و باید با اعتماد و اطمینان بخشی به بانک ها و فعالان مالی، زمینه برقراری مجدد روابط کارگزاری فراهم شود.
  طیب نیا در ادامه با اشاره به اقدامات بانک های ایرانی در این زمینه گفت: گام های مثبتی توسط بانک های ایرانی در این زمینه برداشته شده و با توجه به حمایت های دولت آفریقای جنوبی، امیدواریم روابط بانکی به زودی از سر گرفته شود.

  ** اراده آفریقای جنوبی بر توسعه روابط اقتصادی، تجاری و مالی با ایران
  پراوین گوردهان وزیر دارایی آفریقای جنوبی نیز در این دیدار، به اراده کشورش بر توسعه روابط اقتصادی، تجاری و مالی با ایران اشاره کرد و گفت: پس از رفع تحریم ها تلاش می کنیم روابط بانکی به ویژه روابط کارگزاری بین بانک ها زودتر برقرار شود، زیرا بدون برقراری روابط بانکی موثر، امکان افزایش حجم مراودلات تجاری و مبادلات مالی وجود نخواهد داشت.
  وی با اشاره به تجربه موفق سرمایه گذاری مشترک در قالب دو شرکت MTN و «آریا ساسول» در ایران، افزود: شرکت های آفریقای جنوبی با توجه به فرصت های جدید سرمایه گذاری و فضای مثبت بین المللی به وجود آمده در ایران، برای انجام سرمایه گذاری های جدید آمادگی دارند.
  به گزارش ایرنا، تاکنون بیش از 12 نشست مشترک ایران و آفریقای جنوبی برگزار و بیش از 80 سند همکاری بین دو کشور امضا شده است.
  رئیس جمهوری آفریقای جنوبی در پاسخ به دعوت همتای ایرانی خود دیروز (شنبه) در صدر هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی شامل 160 بازرگان و صاحبان صنایع و سرمایه وارد تهران ‌شد.
  این نخستین سفر ریاست جمهوری این کشور به ایران پس از 37 سال است. قرار بود زوما دهم اسفند گذشته (1394) به تهران سفر کند که این سفر به دلیل بحران داخلی در کشورهای قاره آفریقا به تعویق افتاد.

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصراعتبار ( http://telegram.me/asretebar) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
  آرشیو