عصر بازار

در سومین ماه ۲۰۱۶

ذخایر ارزی عربستان ۶ میلیارد دلار آب رفت

عصر اعتبار- دارایی های ارزی عربستان در سومین ماه سال جاری میلادی ۶ میلیارد دلار کاهش یافت و به ۵۷۹ میلیارد دلار رسید.

ذخایر ارزی عربستان ۶ میلیارد دلار آب رفت
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از تسنیم، ترمیم قیمت نفت، کاهش هزینه ها و فروش اوراق قرضه داخلی موجب شده تا‌ روند کاهش خالص دارایی های خارجی عربستان برای سومین ماه متوالی کند شود.

  خالص دارایی های خارجی آژانس پولی عربستان در ماه مارس با یک درصد کاهش(حدود 6 میلیارد دلار) به 579 میلیارد دلار رسید که کندترین روند کاهشی از ماه جولای بود. این نشان می دهد که روند پر شتاب کم شدن حجم دارایی های ارزی عربستان که در سال 2014 آغاز شده بود، در حال تعدیل شدن است.

  خالص دارایی های خارجی عربستان در سال گذشته میلادی همزمان با افت نفت برنت به زیر 50 دلار به میزان 115 میلیارد دلار کاهش یافت و مقامات سعودی را ناگزیر ساخت تا اقدام به کاهش هزینه ها و بازنگری در پروژه های دولتی کنند. در ماه دسامبر، مقامات عربستانی مجموعه ای از اقدامات اقتصادی از جمله کاهش یارانه ها و طرح هایی برای اخذ مالیات بر ارزش افزوده را اعلام کردند.

  قیمت نفت برنت در ماه مارس 10 درصد ترمیم شد. عربستان برای تامین بودجه خود به راه های دیگری همچنین فروش اوراق قرضه و استفاده از دارایی های ذخیره شده خود متوسل شده است.

  روز دوشنبه، محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان طرحی را برای انجام اصلاحات مالی و اقتصادی در طی 15 سال آینده اعلام کرد. بر اساس این طرح، دولت عربستان قصد دارد درآمدهای غیرنفتی خود را تا سال 2020 به میزان بیش از 100 میلیارد دلار افزایش دهد تا بتواند در بودجه خود توازن برقرار کند. برخی اقتصاددانان اجرایی شدن این هدف را چالش برانگیز خوانده اند.

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصراعتبار ( http://telegram.me/asretebar) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲۸ روز پیش
  آرشیو