عصر بازار

معاون سازمان توسعه تجارت خبرداد:

نقشه‌ راه تجارت ایران با ۳۰ کشور هدف تهیه می‌شود

عصر اعتبار- تدوین نقشه راه تجارت کشورهای هدف، یکی از برنامه‌های اعلام شده سازمان توسعه و تجارت در سال جاری است که در این راستا معاون این سازمان از تدوین این نقشه راه برای ۲۸ تا ۳۰ کشور طرف تجارت ایران خبر داده است.

نقشه‌ راه تجارت ایران با ۳۰ کشور هدف تهیه می‌شود
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار»به نقل از ایسنا،محمدرضا مودودی با بیان این‌که نقشه‌های راه در حال تدوین از ویژگی‌های راهبردی تجارت برای تولید‌کنندگان، صادر‌کنندگان و تجار ایرانی است، گفت: در تدوین نقشه‌های راه تجارت سه فاکتور کشور هدف، گروه‌های کالایی و خدماتی و شرکت‌های صادراتی مدنظر قرار گرفته تا برای اولین‌بار با این دسته‌بندی یک نمای تمام‌قد از کشورهای طرف تجارت ایران به تجار ارائه شود.

  وی با بیان این‌که تا کنون بخش مناسبی از فرآیند تدوین نقشه‌های راه طبق برنامه در حال طی شدن است، افزود: تا به حال 28 تا 30 کشور هدف شناسایی شده که براساس گروه‌های کالایی مزیت‌دار دسته‌بندی می‌شوند. همچنین شرکت‌های بزرگ صادراتی در حال برنامه‌ریزی هستند تا بتوان آنها را تقویت کرد و در مسیر تجارت با کشورهای هدف بهره لازم را از آنها برد.

  معاون سازمان توسعه تجارت در ادامه با بیان این‌که تا پیش از این چند کشور مانند چین و هند به لحاظ تعرفه و چند فاکتور روابط تجاری مورد دسته‌بندی قرار گرفته بودند، اظهار کرد: چیزی تحت عنوان نقشه راه برای 22 کشور براساس آمار سال 2014 صرفا با فاکتورهایی نظیر آمارهای صادراتی و وارداتی تهیه شده و روی خروجی سایت سازمان توسعه تجارت قرار گرفته بود.

  مودودی اظهار کرد: در دوره جدید تدوین نقشه‌های راه تجارت که در حال گذر از فرآیند کارشناسی است. علاوه بر فاکتورهای آماری کالاهایی که آنها صادر و وارد می‌کنند بازار‌های کشور هدف که در آن حضور نداریم و می‌توانیم آنها را پوشش دهیم و همچنین کالاهایی که در آن کشورها تولید می‌شوند و مواردی مشابه آنها مانند کالاهای وارداتی کشور هدف که ما در تولید آنها نسبت به دیگر کشورها دارای مزیت هستیم دیده شده است.

  به گزارش ایسنا، در همین راستا فراخوانی بر روی سایت سازمان توسعه و تجارت قرار گرفته است که طی آن از کلیه صاحب‌نظران تولیدی و تجاری آشنا به اقتصاد کشورهای ایران و اسپانیا برای تدوین نقشه راه اقتصادی دو کشور دعوت شده است.

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصراعتبار (http://telegram.me/asretebar ) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو