عصر بازارمدیران خودرو

به مناسبت یکم خرداد روز ملی بهره وری؛

شاخص بهره وری ۲.۱ درصد افزایش یافت

عصر اعتبار- مدیرکل دفتر محاسبه شاخص برنامه‌ها و سیاست ‌های کلان مرکز آمار ایران، گفت: براساس آمارهای ارائه شده سازمان ملی بهره ‌وری ایران، در سال ۱۳۹۳ شاخص بهره وری کل عوامل تولید در اقتصاد ایران نسبت به سال ۱۳۹۲ از رشد معادل ۲.۱ درصد برخوردار بوده است.

شاخص بهره وری ۲.۱ درصد افزایش یافت
نسخه قابل چاپ
جمعه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، قدرت طاهری به مناسبت یکم خرداد ماه که به نام «روز ملی بهره‌وری و بهینه سازی مصرف » نامگذاری شده است، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: در سال 1393 بخش معدن با رشد 10.5 درصدی بالاترین و بخش سایر خدمات با رشد0.2 درصدی پایین ترین رشد را در شاخص بهره وری کل عوامل تولید در اقتصاد ایران داشته اند.
  براساس تعاریف استاندارد؛ بهره وری یعنی استفاده بهینه از زمان، امکانات، سرمایه و سایر نهاده های موجود در راستای تحقق اهداف که با نسبت خروجی به ورودی های سیستم اندازه گیری می شود. در سند برنامه جامع بهره وری کشور ابلاغی معاون اول رئیس جمهوری در سال 1394 که افق 10 ساله را مد نظر دارد سهم بهره وری در رشد اقتصادی کشور 33.3 درصد پیش بینی شده است.
  مدیرکل دفتر محاسبه شاخص برنامه‌ها و سیاست‌های کلان مرکز آمار ایران افزود: در فاصله سالهای 93- 1375، شاخص بهره وری نیروی کار در اقتصاد ایران (بر حسب ارزش افزوده و تعداد شاغلان) (100=1383) از 92 در سال 1375 پس از نوساناتی در سال 1393 به 121 رسیده است.
  وی ادامه داد: در این سال بخش ارتباطات با شاخص بهره وری نیروی کار معادل 346 بالاترین و بخش ساختمان با شاخص بهره وری نیروی کار معادل 85 پایین ترین بهره وری نیروی کار را در بین 9 بخش اصلی اقتصاد ایران داشته اند. (بخش های مورد مطالعه شامل کشاورزی، نفت و گاز، صنعت، معدن، حمل و نقل، ارتباطات، آب و برق و گاز، ساختمان و سایر خدمات هستند).
  طاهری در ادامه افزود: در همین بازه زمانی شاخص بهره وری سرمایه (بر حسب ارزش افزوده و موجودی سرمایه) (100=1383) از 97 در سال 1375 پس از نوساناتی به 106 در سال 1386 افزایش یافته و مجدد با روندی کاهشی به رقم 88 در سال 1393 تنزل کرده است.
  این کارشناس آمار اظهار داشت: در سال 1393 بخش ارتباطات با شاخص بهره وری سرمایه معادل 882 بالاترین و بخش نفت و گاز با شاخص بهره وری سرمایه معادل 49 پایین ترین بهره وری سرمایه را در بین 9 بخش اصلی اقتصاد ایران داشته اند.
  وی گفت: در این بازه زمانی بهره وری کل عوامل تولید نیز از 95 در سال 1375 به 111 در سال 1390 افزایش یافته و دوباره در یک مسیر کاهشی در سال 1393 به عدد 100 تنزل یافته است.
  طاهری گفت:همچنین در سال 1393 بخش ارتباطات با شاخص بهره وری کل عوامل تولید معادل 579 بالاترین و بخش نفت و گاز با شاخص بهره وری کل عوامل تولید معادل 50 پایین ترین بهره وری کل عوامل تولید را در اقتصاد ایران داشته اند.
  وی ادامه داد: بررسی روند رشد شاخص های بهره وری در بخش های مختلف اقتصاد ایران نیز حکایت از وجود نوسانات نامنظم و شدید در این شاخص ها دارد. در سال 1393 شاخص بهره وری نیروی کار در کل اقتصاد نسبت به سال 1392 رشد معادل 3.2 درصد داشته است. در همین سال بخش نفت و گاز با رشدی معادل16.7 درصد بالاترین و بخش ارتباطات با رشدی معادل منهای 0.1 درصد پایین ترین نرخ رشد بهره وری نیروی کار را در اقتصاد ایران داشته است.
  به گفته وی، همچنین در این سال شاخص بهره وری سرمایه کل اقتصاد نسبت به سال 1392 رشد معادل 1.4 درصد داشته است. این در حالی است که بخش معدن با رشد11.3 درصدی بالاترین و بخش سایر خدمات با رشدی معادل منهای 0.1 درصد پایین ترین رشد بهره وری سرمایه را در این سال داشته است.

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصراعتبار (http://telegram.me/asretebar ) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

   

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۸ ماه پیش
  آرشیو