عصر بازارمدیران خودرو

مدیرعامل بانک انصار با تأکید براهتمام ملی در تحقق اقتصادمقاومتی گفت:

عزم بانکها برای تغییر ریل‌گذاری شبکه‌بانکی در پشتیبانی از اقتصاد مقاومتی ضروری است

عصر اعتبار- دکتر آیت الله ابراهیمی مدیرعامل بانک انصار در سخنانی با اشاره به نقش شبکه بانکی کشور در عرصه اقتصادمقاومتی اظهار داشت: نقش محوری بانک مرکزی در ثبات اقتصادکلان شامل ارتقای شاخص های ثبات پولی، مالی و ارزی درچارچوب سیاست های پولی، ارزی، اعتباری، پایداری خارجی، پایداری بودجه ای و حوزه نظارت بسیار تعیین کننده بوده و شبکه بانکی باید در ذیل این سیاست ها، مجموعه اقداماتی را انجام دهد که متضمن اجرای سیاست های کلی اقتصادمقاومتی باشد.

عزم بانکها برای تغییر ریل‌گذاری شبکه‌بانکی در پشتیبانی از اقتصاد مقاومتی ضروری است
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار»، دکتر ابراهیمی در بخش دیگری ازسخنان خود گفت : بانکداری‌مقاومتی به معنای انجام عملیات بانکداری منطبق براهداف سیاستهای‌کلی‌اقتصادمقاومتی، به‌منظور ایفای نقش‌مثبت ‌وموثر بانکها دراجرای ‌این ‌سیاستها،‌ حفظ ‌وتوسعه رقابت‌پذیری درفضای بانکداری‌ بین‌الملل درپاسخگویی به نیازهای بخش واقعی اقتصاد، همراه با ایجاد شرایط پایداری در برابر تکانه‌های داخلی و خارجی است.

  وی سپس به نقش‌های شبکه‌بانکداری در حوزه پولی‌وارزی اقتصادمقاومتی پرداخت و با تشریح برخی از متغییرهای موثر اقتصادی اولویت بندی این نقش ها و بیان برتری نرخ بازدهی بانکها در مقایسه با حوزه های طلا، ارز، مسکن، نفت وبورس، توجه به استحکام درونی را در این شبکه حائزاهمیت بسیار دانست و افزود: بالابودن نرخ سود سپرده ها و تسهیلات مانعی بر سر راه اقتصادمقاومتی وبخش واقعی اقتصاد است و باعث کاهش سرمایه گذاری در این بخش می‌شود.       

  دکترابراهیمی در ادامه، توجه به ‌کسب‌وکار مرکزی بانکها و سایر مدل های کسب  وکار مبتنی بر بندهای کلی سیاست های اقتصادمقاومتی، زنجیره توانمندسازی محرومین و تأمین مالی زنجیره ارزش خودروهای داخلی را دارای اهمیت خواند و گفت: در کسب وکارمرکزی شبکه بانکی باید ارزش افزوده ایجاد شود تا بتواند از اقتصادمقاومتی و نظام تولید پشتیبانی کند. وی تصریح کرد: اگربانکی در حوزه کفایت‌نقدینگی، کفایت‌سودآوری، حوزه مدیریت مطالبات و یا نسبت کفایت سرمایه، حوزه نظارت، کنترل و حاکمیت شرکتی و موضوعاتی از این قبیل مشکل داشته باشد، نمی‌تواند از اقتصادمقاومتی پشتیبانی کند.

  مدیرعامل بانک‌انصار با اشاره به موضوع زیرساخت‌های بانکداری‌داخلی وبین‌الملل ومدل‌مفهومی ریل گذاری بانکها برای ایفای نقش در اقتصادمقاومتی طراحی و رونمایی شده در بانک‌انصار گفت: امروزه مدل‌های کسب‌وکار فراوانی همراه با خلاقیت‌ و نوآوری های گسترده وجود دارد که با به‌کارگیری آنها می‌توان به تحقق سیاست‌های اقتصادمقاومتی کمک رساند.

  دکترابراهیمی اصلاح شبکه بانکی و ابلاغ قانون رفع موانع تولید در این راستا را یکی از اقدامات مناسب برای بسترسازی تحقق اقتصاد مقاومتی دانست که در چندسال گذشته به سرانجام رسیده است.

  مدیرعامل بانک‌انصار همچنین با تأکید برکافی‌بودن اقدامات تئوریک در حوزه اقتصادمقاومتی، گفت: ما باید به اقدام و عمل بپردازیم و منابع مالی کافی را در جهت حمایت از تولید داخلی و رشد اقتصادی کشور با مولفه‌های موردنظر بانک‌مرکزی فراهم کرده و بدانیم بدون اتحاد و همکاری نظام بانکی نمی‌توان سیاست‌های اقتصادمقاومتی در بخش پولی و بانکی کشور را محقق ساخت.

  رییس شورای عالی اقتصادمقاومتی بانک انصار در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع بحران بدهی‌ها در کشور اشاره کرد و تأخیر در ایفای تعهدات دولت به پیمانکاران را از دلایل انباشت گسترده مطالبات معوق بانکی و ایجاد تنگناهای اعتباری دانست وتصریح کرد: اعمال نرخ سپرده قانونی بالا در عمل به این تنگنای اعتباری نظام بانکی دامن می زند و حجم نقدینگی بانکها را که تا رسیدن به سطح مطلوب فاصله زیادی دارد، کاهش می‌دهد.

  دکترابراهیمی با بیان این که اولین و مهم‌ترین اقدام بانک‌ها حل مشکلات درونی، ارتقای سلامت و ارتقای سطح پایداری‌شان است، اهمیت تغییر ریل بانکها در مسیر اقتصادمقاومتی را یادآور وخاطرنشان کرد: این امر زمینه را برای تحقق نقش نظام بانکی در اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، فراهم می‌سازد.

  وی با اشاره به اقدامات مثبت بانک مرکزی از مداخله این بانک در بازار بین‌بانکی و کاهش نرخ این بازار که زمینه کاهش نرخ سود بانکی را فراهم کرد، تقدیر کرد.

  دکترابراهیمی در پایان با تأکید برلزوم ایجاد بستر خلاقیت و نوآوری در شبکه بانکی به مثابه محوری ترین رهیافت در برون رفت از معضلات کنونی و نیز توسعه زنجیره گفت:‌ اقدام بانک انصار در ایجاد و راه‌اندازی کارت اعتباری حاتم براساس عقد مرابحه با استقبال مشتریان مواجه و موجب رونق خرید کالاهای ایرانی شده و می تواند به عنوان یک نمونه از کارهای خلاقانه می تواند در سایر حوزه ها و از سوی سایر بانکها مورد توجه قرار گرفته و به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک شایان کند.

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصراعتبار (http://telegram.me/asretebar ) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی