عصر بازاربرنج

مهر تایید مجلس بر گرانی اینترنت

عصر اعتبار- طرح جنجالی کمیسیون تلفیق که باعث «گران» شدن اینترنت می‌شود، بالاخره در صحن علنی مجلس به تصویب رسید.

مهر تایید مجلس بر گرانی اینترنت
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، اوایل اسفندماه، طرحی توسط کمیسیون تلفیق مجلس به تصویب رسید که حکایت از افزایش 10درصدی حق‌السهم دولت از اپراتورها داشت. افزایش مالیاتی که به گفته وزیر ارتباطات 100 درصد به گرانی اینترنت منجر خواهد شد.

  با اینکه تحلیل‌های این مدت نشان می‌داد که تصویب این قانون به ضرر کاربران است و حتی مصوبه شورای عالی فضای مجازی در خصوص سهم 2 درصدی اینترنت در سبد خانوار را زیر سوال می‌برد، اما مجلس امروز (شنبه) در صحن علنی این مصوبه را به تصویب رساند.

  بر این اساس، حق‌السهم پرداختی شرکت‌های اینترنتی از سال 1400، به میزان 10 درصد افزایش خواهد یافت.

  سه هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از این اقدام نیز به «صداوسیما» برای «نظارت» بر محتوای فضای مجازی به «شرکت مخابرات ایران» برای توسعه اینترنت خانگی برای «مقابله» و رقابت با اینترنت ماهواره‌ای SpaceX و همینطور تولید محتوا در فضای مجازی تخصیص خواهد یافت.

  همچنین بندی از این تبصره که قبلا در مجلس تصویب شده بود و بر اساس آن هرگونه افزایش قیمت اینترنت را ممنوع اعلام کرده بود، از مصوبه حذف شد. به نظر می‌رسد فشار تامین این 3هزار میلیارد تومان از جیب مردم خواهد بود.

  محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات پیش از این هشدار داده بود که تصویب این پیشنهاد نمایندگان، باعث افزایش چشمگیر قیمت اینترنت خواهد شد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی