عصر بازار

۱۰ میلیون مودی تعیین می‌کنند مالیاتشان کجا مصرف شود

عصر اعتبار- رئیس سازمان مالیاتی گفت: ۱۰ میلیون شخص حقیقی از این پس طبق مصوبه دولت می‌توانند انتخاب کنند که مالیات پرداختی آنها صرف تکمیل کدام پروژه عمرانی در استان آنها شود.

۱۰ میلیون مودی تعیین می‌کنند مالیاتشان کجا مصرف شود
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از تسنیم، هادی سبحانیان با اشاره به اینکه اتکای بودجه به نفت در دو سال گذشته بر طرف شده است، اظهار کرد: با استفاده از اقدامات مختلف با کمک ظرفیت‌های دانشی از منظر درآمدهای مالیاتی به بودجه عمومی از حداکثر 37درصد در دهه 90 در سال گذشته  برای نخستین بار  به بیش از 40درصد رسیده است.

  وی افزود، در دهه 90 حدود 47درصد هزینه‌ها از منابع مالیاتی تامین می‌شد اما سال قبل این شاخص به بالای 55درصد رسیده است.

  رئیس سازمان مالیاتی گفت: اگر به دنبال تقویت پرشتاب این حرکت هستیم باید مردم را نیز همراه کنیم. مردم باید بدانند که با مالیات‌پردازی آنها کشور اداره می‌شود.

  وی افزود: یک سال دوندگی انجام شد تا این اجازه به مردم داده شود تا خود مودیان محل مصرف مالیات خود را تعیین کنند. 10 میلیون شخص حقیقی که سهم کمی از مالیات دریافتی روی دوش آنهاست و از این پس طبق مصوبه دولت آنها می‌توانند انتخاب کنند که مالیات پرداختی آنها صرف تکمیل کدام پروژه عمرانی در استان آنها شود.

  سبحانیان با بیان اینکه امروز دیگر چانه‌زنی در نظام مالیاتی نداریم و بین سازمان و مودی داده حکم می‌کند گفت: اگر به دنبال شراکت با مودیان هستیم و نخواهیم به کسب و کارها ضربه بزنیم و تبعیض‌های موجود مرتفع شود ناگزیر هستیم که به سمت نظام مالیاتی داده مبنا حرکت کنیم.

  سبحانیان  با اشاره به اینکه نظام مالیاتی باید به یک نظام محبوب و رحمانی تبدیل شود، گفت: هم اکنون بیش از 110 منبع اطلاعاتی شامل 25هزار فیلد اطلاعاتی در اختیار سازمان قرار دارد. بر این اساس سال قبل بیش از 88 درصد اظهارات مودیان حقیقی را پذیرفته و خوداظهاری آنها را قطعی کردیم و آنها وارد فرآیندهای بررسی مالیاتی نمی‌شوند.

  معاون وزیر اقتصاد با اشاره به نظامات مبتنی بر داده گفت: اگر به دنبال شناسایی قرار مالیاتی هستیم باید از این مسیر حرکت کنیم. اعتقاد من این است که ما بخشی از مسائل را می‌دانیم و شرکت‌های دانش بنیان باید مسائل پنهان را شناسایی کنند. این مسیر از طریق ایجاد دسترسی به داده‌ها با حفظ محرمانگی اطلاعات فراهم می‌شود.

  وی با اشاره به اینکه تحقق 108 درصدی درآمدها در سال قبل از طریق شناسایی مودیان جدید بود، گفت: نظام‌ مالیاتی باید تحلیل ریسک‌مودیان را انجام دهد. از سوی دیگر باید فعالیت‌های سفته بازانه شناسایی شود. همچنین شناسایی حسابهای اجاره‌ای و ذینفع نهایی یکی از اولویت‌های سازمان است.

  سبحانیان با اشاره به اظهارنامه پیش فرض گفت: پارادایم امروز این است که اظهار مودی درست است مگر اینکه خلاف آن با داده‌ها ثابت شود.

  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۳۹۹
    • بازار امروز ۳۹۰
    • بازار امروز ۳۸۸
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو