عصر بازار

پادرمیانی مجلس برای جبران بدهی "بیمه سلامت" به "وزارت بهداشت"

عصر اعتبار- قائم مقام وزیر بهداشت از اقدام مجلس برای اختصاص ۸۰۰۰ میلیارد تومان از محل فروش اوراق مشارکت به سازمان بیمه سلامت جهت جبران بدهی‌هایش به وزارت بهداشت خبر داد.

پادرمیانی مجلس برای جبران بدهی "بیمه سلامت" به "وزارت بهداشت"
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، ایرج حریرچی در حاشیه همایش دیپلماسی سلامت در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره وضعیت بررسی پرونده عباس کیارستمی و شبهاتی که در خصوص صدور مجوز دفن وی وجود دارد، گفت: درباره پرونده کیارستمی تقسیم بندی انجام شده و قرار است که سازمان نظام پزشکی در این زمینه اطلاع رسانی کند، اما امیدواریم با توجه به نامه وزیر بهداشت به رئیس سازمان نظام پزشکی کشور هر چه زودتر مراحل دادرسی در نظام پزشکی انجام و پرونده به سرانجام برسد.

  برای مقابله با زیکا آمادگی داریم

  حریرچی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت ویروس زیکا اظهار کرد: در سطح بین‌المللی بحث ویروس زیکا در برخی کشورها که استعداد و زمینه بروز آن را از نظر آب و هوایی و داشتن پشه ناقل این ویروس دارند، بسیار حائز اهمیت است. البته در کشور ما نگرانی عمده‌ای در این زمینه وجود ندارد، اما در عین حال آمادگی‌های لازم برای مقابله با آن را داریم.

  اقدام مهم مجلس برای جبران بدهی‌های بیمه سلامت

  قائم مقام وزیر بهداشت در ادامه از اقدام مهم مجلس برای جبران بدهی‌های بیمه سلامت ایرانیان به وزارت بهداشت خبر داد و گفت: یکی از اقدامات بسیار مهم کمیسیون برنامه و بودجه و بهداشت و درمان مجلس این بود که پیشنهاد مهم دولت در زمینه تامین 5000 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای جبران بدهی‌های سازمان بیمه سلامت را به 8000 میلیارد تومان ارتقا دادند که ما از این دو کمیسیون و نمایندگان مجلس تشکر می‌کنیم و امیدواریم این مصوبه بتواند بدهی‌های عمده سازمان بیمه سلامت را جبران کند.

  وی با بیان اینکه در حال حاضر از 8516 میلیارد اسناد ارسالی ما به سازمان‌های بیمه‌گر 5433 میلیارد آن مربوط به بیمه سلامت ایرانیان است، تاکید کرد: این رقم فقط شامل اسناد ارسالی است و اسناد آماده نشده را که رقم درشت‌تری دارد شامل نمی‌شود.

  حریرچی با بیان اینکه اهمیت عملیاتی شدن این مصوبه به اندازه سال اول اجرای طرح تحول سلامت و منابع مالی که برای این طرح پیش بینی شده بود، است، ادامه داد: این مصوبه می‌تواند اهداف مهمی را حاصل کند که امیدواریم به این ترتیب اقدام شود.

  وی با اشاره به سه عامل افزایش هزینه‌ها و بدهی‌های سازمان بیمه سلامت ایرانیان افزود: اولین دلیل این موضوع اقدام مهم دولت و مجلس در تحت پوشش بیمه قرار دادن افراد جدید است؛ یعنی همان 10 میلیون و 200 هزار نفری که تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و این موضوع به میزان 40 درصد افراد تحت پوشش بیمه سلامت را بالا برد. دومین دلیل این است که در طی طرح تحول نظام سلامت خدماتی که در گذشته باید برای مردم ارائه می‌شد، اما هزینه‌اش در بیرون از بیمارستان از مردم دریافت می‌شد، تحت پوشش بیمه قرار گرفت که این موضوع خدماتی مانند تامین دارو، هزینه‌های آزمایشگاهی و غیره را شامل می‌شود. در عین حال سومین دلیل نیز اصلاح تعرفه‌ها و پوشش خدمات فاقد تعرفه است. بنابراین این سه عامل هزینه‌های سازمان بیمه سلامت را افزایش داد.

  حریرچی افزود: البته عمدتا مورد اول یعنی بیمه شدن 10 میلیون و 200 هزار نفر تاثیرگذار بود؛ چرا که این موضوع در طی دو سال 5500 میلیارد هزینه برای بیمه سلامت در بر داشت.

  حریرچی همچنین گفت: بر این اساس امیدواریم با 8000 میلیاردی که از محل فروش اوراق مشارکت تصویب شده، سازمان بیمه سلامت بتواند به شرایط بدهی صفر نزدیک شود و البته همانطور که دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور دستور دادند، در بودجه سال آینده هم پیش بینی‌های لازم برای هزینه‌های بیمه سلامت ایرانیان انجام شود.

  حریرچی تاکید کرد: بنابراین اوراق مشارکت تصویب شده و دولت سازوکارهای لازم را در مورد آن پیش بینی کرده است. باید توجه کرد که این موضوع علاوه بر اینکه به طور مستقیم در حوزه سلامت تاثیرگذار است، می‌تواند از نظر جمع‌آوری نقدینگی و کمک به منابع مالی به نفع مردم موثر باشد و امیدواریم روال ابلاغ آن به گونه‌ای باشد که بتواند در حدود یک ماه آینده انجام شود.

  قائم مقام وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به سمیناری که امروز در حوزه دیپلماسی سلامت برگزار شد، گفت: وضعیت کنونی در دو دهه اخیر در کل جهان نشان می‌دهد که مسائل مربوط به حوزه سلامت از محدوده خاص کشورها خارج شده است؛ به طوریکه در حال حاضر مسائل مختلف منطقه و کشورهای مجاور اعم از سیاسی، اقتصادی،‌ جنگ‌ها و بیماری‌ها می‌تواند کشور ما را هم تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین بحث دیپلماسی سلامت یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که اکنون به این مسائل توجه دارد.

  حریرچی با بیان اینکه ایران می‌تواند هم از نظر سیاسی و هم از نظر سلامت در منطقه تاثیرگذار باشد، ادامه داد: به ویژه اینکه در حال حاضر طرح تحول نظام سلامت هم از سوی سازمان جهانی بهداشت به عنوان یک الگو معرفی شده است و می‌تواند در منطقه تاثیرگذار باشد.

  حریرچی همچنین گفت: بر همین اساس سمینار مهمی را با مشارکت دانشمندان این حوزه در کشور و جهت ارتقای سیاست‌هایمان برگزار می‌کنیم.

  وی از برگزاری کارگاهی سه روزه در حاشیه این همایش در حوزه دیپلماسی سلامت خبر داد و گفت: افرادی که در این کارگاه‌ها شرکت می‌کنند، افراد مجرب و دوره دیده‌ای هستند که در وزارت بهداشت،‌ وزارت امور خارجه و دانشگاه‌های علوم پزشکی در حال کارند و از سال گذشته آنها را شناسایی کردیم تا در این پایگاه‌ها شرکت کنند که تعدادشان 35 نفر است.

  حریرچی افزود: اهمیت این همایش تا جایی بود که رئیس منطقه مدیترانه شرقی WHO هم پیامی را برای ما ارسال کردند.

  برچسب ها
  دکه مطبوعات
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲۹ روز پیش
  آرشیو