عصر بازار

مدیرعامل سابق سازمان بیمه سلامت:

سازمانهای بیمه‌گر با تجمیع بیمه‌ها موافق نیستند

عصر اعتبار- مدیرعامل سابق سازمان بیمه سلامت اظهار کرد: موضوع مهم در تجمیع بیمه‌ها ماده ۳۸ قانون برنامه است ولی در اجرا خیلی از سازمانها قبول نمی کنند. از نظر اجرا خیلی مهم است که بیمه‌ها را تجمیع کنیم زیرا به عدالت اجتماعی کمک می کند.

سازمانهای بیمه‌گر با تجمیع بیمه‌ها موافق نیستند
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، سید عبدالله عمادی در برنامه مناظره که با موضوع طرح تجمیع بیمه ها و با حضور دکتر رسول خضری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیته رفاه و تامین اجتماعی مجلس برگزار شد، افزود: از ابتدای نگارش اساس نامه سازمان بیمه سلامت، متولی کار در وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی بودم؛ تعداد سازمان های بیمه به 17 عدد می رسید که شامل بیمه‌های خصوصی هم می شد. وقتی کار را شروع کردیم، با چالش هایی مواجه شدیم زیرا از همان ابتدا سازمان تامین اجتماعی علم مخالفت را به دست گرفت.


  وی خاطرنشان کرد: آنها توجیهات قابل قبولی نیز داشتند مانند همین موضوع که کارگران هفت درصد بابت درمان می پردازند ولی کارمندان 5 درصد پرداخت می کنند که این اختلاف یک ناعدالتی را ایجاد می کند.


  مدیرعامل سابق سازمان بیمه سلامت ادامه داد: موضوع مهم در تجمیع بیمه ها ماده 38 قانون برنامه است ولی در اجرا خیلی از سازمان ها قبول نمی کنند. از نظر اجرا خیلی مهم است که بیمه‌ها را تجمیع کنیم زیرا به عدالت اجتماعی کمک می کند.


  دکتر رسول خضری با اشاره به سهم افراد در پرداخت بیمه‌ها گفت: بر اساس قانون 30 درصد از حق بیمه ها را مردم می دهند که البته 20 درصد آن را کارفرما، هفت درصد کارگر و سه درصد نیز سهم دولت است این در حالی است که کارکنان دولت پنج درصد حق بیمه پرداخت می کند.


  وی با تصریح بر این موضوع که دعوا و چالش بر سر بیمه های درمان است، اظهار کرد: بیمه های سلامت ایرانیان و بیمه های خویش فرما، بازنشستگی ندارد. ما دو صندوق اصلی داریم؛ صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری؛ البته صندوق های خصوصی نیز در سطح جامعه داریم.


  عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت کاری به صندوق های بازنشستگی ندارد، عنوان کرد: اختلاف سر ساختار صندوق ها است. قانون گذار در برنامه پنجم گفته است بدون اینکه اموال تملیکی سازمان تامین اجتماعی وارد این موضوع شود، تنها منابع مخصوص بیمه ها مد نظر قرار گیرد. سازمان بیمه سلامت ایرانیان نزدیک به 40 میلیون نفر دارد و به همان تعداد نیز سازمان تامین اجتماعی بیمه شده‌اند.


  رئیس کمیته رفاه و تامین اجتماعی مجلس بیان کرد: وزارت بهداشت و وزارت تعاون زمانی به نتیجه می رسند که تجمیع منابع بیمه را مطرح کنند. چون ساختار یکی نیست، این موضوع زمان می برد زیرا باید ابتدا زمینه تجمیع منابع بیمه ها را فراهم کنیم.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  دکه مطبوعات
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
  آرشیو